Maa Elu teeb ülevaate lõppeva aasta kõige loetumatest lugudest.
TOP 20 ⟩ Maa Elu loetumad lood aastal 2021
Kui jaaniaeg tõi meile pretsedenditu kuumalaine, siis teoreetiline võimalus, et juuni lõpp võib meile tuua võrdselt vägeva külmalaine, huvitas paljusid.
Üks kõige enam elevust tekitanud teema oktoobris oli kindlasti Lätis Valmieras avatud Lidli pood. Kui odavad seal hinnad ikka on? Kas Eestisse jõudes raputab see sakslaste poekett kogu siinset toidukaubandust? Maa Elu käis ja uuris asja kohapeal.
Maa Elu lugejatega koostöös sündivad galeriid on alati väga huvitavad ja pakuvad vaatamisrõõmu nii lugejatele kui toimetusele. Osavate kätega meistrimeeste nutikusel pole tõesti piire.
Soojarekordeid sünnib ikka, aga kas just maikuus? Rekordeid tõesti sündis. Näiteks Tallinnas mõõdeti sel päeval 26,4 kraadi õhusooja ja ilmateenistuse andmetel ületas see pea kahe kraadi võrra sama kuupäeva varasemat rekordnäitu. Tallinnas Harkus oli 11. mai soojarekord püsinud alates 1963. aastast, mil õhutemperatuur oli 24,8 kraadi.
Sealihatootjate olukorda iseloomustavad 2021. aasta lõpus ütlused: „Oleme jõudnud kindla otsuseni lõpetada”, „Oleme kui vabalanguses nulli suunas”, „Tegemist on valdkonnaga, millega ei tohiks üldse tegeleda”. Miks olukord nii keeruliseks on kujunenud?
Kui aprillis peljati, et tuleb jahe suvi, siis tuli hoopis teine äärmus ehk põuane ja ebatavaliselt soe suvi.
Hanelistega koos toimimine on põllumeeste jaoks igal aastal tõsine peavalu. Kevadel tundsin talunikud, et on oma murega üksi jäetud, sest heidutusjaht peatati just sel ajal, mil hanelised kõige rohkem põldudel kahju teevad.
Aiapidajad on igal suvel hädas lehetäidega. Milliste meetoditega neid aga peletada tasub?
Lääne-Harju vallas asuvas lindlas, kus oli ca 20 lindu, tuli lindude gripi tõttu kõik linnud hukata. Esimest korda tuvastati kodulindude nakatumine selle aasta veebruaris Viru-Nigula vallas asuvas talus, kus hukati üle 70 linnu.
Sel suvel oli erakordselt palju sääski. Maa Elu pere hoolitses selle eest, et lugejate jaoks otsida kõige toimivamaid sääsepeletajaid, ja proovis need omal nahal järele.
Vanaraua hinnad on vaid mõne kuuga tõusnud lakke ja see on tekitanud kokkuostupunktides lausa järjekorrad. Hinnad on tõusnud tasemele, kus need pole olnud kunagi varem.
Aprillis tundsid kõik huvi, milline ometi eesolev suvi tuleb. Nagu selgus, on ennustamine endiselt tänamatu töö. Suvesooja jagus sellesse suvesse küllaga.
Kartuli hind turul on kasvatajate jaoks üliodav ja nii võib tekkida olukord, kus Eesti kartulit pole poeletil enam saadagi. Ka kartuli kasvupind on 30 aastaga langenud 45 500 hektarilt vaid 3639 hektarile.
Kummaline lugu. Müüa tohib Eestis ükskõik milliseid sorte, mil euroliidus müügiluba olemas. Kui ostetud taim meie talve üle ei ela või suvi liiga lühike viljade valmimiseks, siis kaevata kellelegi pole.
Loodusajakirjanik Kristel Vilbaste lood on alati huvitavad, nõtkelt kirja pandud ja lugejate poolt oodatud. Ka tema põuateemaline looduskalendri jutt kogus palju lugejaid.
Ehkki mõnel päikeseenergia valdkonnas tegutseval ettevõttel on käed-jalad eelmisel aastal saadud kopsakate rohetoetuste tuules praegugi veel tööd täis, siis nägid aprillis osa sel alal tegutsevate ettevõtete juhte tulevikku üsna mustades värvides.
Juuni ja juuli olid erakordselt soojad. Ja nii vaadati ühel hetkel lootusrikkalt ilmaprognoose, kas ehk siiski lõpuks saabub kauaoodatud vihm.
Läti munatootja Balticovo teatas, et läheb üle puurivabale munatootmisele ning on alustanud teekonda munakanade heaolu parandamiseks.
Südasuvel huvitas paljusid, kuidas kevadel kasvama pandud taimed ka head saaki annaks. Kuidas kasta ja väetada? Miks peab eemaldama kõrvalvõsusid jpm.
Muutunud piletisüsteem tekitas olukorra, kus mandrile asju ajama läinud kohalikud ei pääsenud koju, sest saare külastajad olid ära ostnud kõik praamipiletid.