Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Petturid himustavad eakate metsa

Kui metsatehingute seaduslikkus tekitab kahtlusi, tasub nõu küsida kohalikust metsaühistust. FOTO: MEELIS MEILBAUM/VIRUMAA TEATAJA

Erametsaliiduni on jõudnud info petuskeemist, millega üritatakse elektriliinide rajamise ettekäändel eakamatelt metsaomanikelt nende mets välja petta.

Vähemalt ühel Harjumaa metsaomanikul on tema enda teadmiseta või arusaamiseta mets maha raiutud. Teisel juhul on metsaomaniku nimel, kuid tema enda arusaamiseta esitatud metsateatis lageraie tegemiseks suuremal osal temale kuuluvast metsakinnistust.

Metsaomanikele on jäetud mulje, et nende maale planeeritakse rajada uus elektriliin, ning sel ettekäändel survestatud metsaga tehinguid tegema ja raieõiguse või metsamaterjali võõrandamise lepinguid sõlmima. Samuti on metsaomanike teadmata (või arusaamiseta) nende nimel esitatud metsateatisi ja sõlmitud lepinguid ning metsas tehtud raiet.

Kohalikust omavalitsusest uurides selgus, et kõnealusele maaüksusele planeeritud elektriliinide kohta valda informeeritud ei ole.

Eesti Erametsaliidu tegevjuht Andres Talijärv selgitas, et elektriliine planeeritakse üld- või detailplaneeringuga ja maaomanikud peaksid sellistest protsessidest juba varakult teada saama. Võrguettevõtjad sõlmivad uute liinide rajamisel metsaomanikega notariaalse servituudilepingu, milles on kirjeldatud mõlema poole õigused, kohustused ja tehnovõrgu talumistasu maksmise alused. „Sellisel kujul, nagu nendes juhtumites kirjeldatud, liinide rajamist ei planeerita ega maaomanikke ei teavitata,” kutsub ta metsaomanikke üles ettevaatlikkusele.

Talijärve sõnul ei ole konkreetsete juhtumite kohta täielikku infot, mistõttu ei teata, milliseid tehinguid metsaomanikud enda arvates sõlmisid. „Kuna konkreetsed juhtumid olid just eakamate metsaomanikega, kellel selliste tehingutega varasem kokkupuude puudub, tundub olukord piisavalt ohtlik, et ka avalikult häirekella lüüa,” selgitas ta.

Talijärvele teadaolevalt esitas Keskkonnaamet võimaliku pettuse kohta politseile kuriteoteate.

Kui metsatehingute seaduslikkus tekitab kahtlusi, soovitab erametsaliit nõu küsida kohalikust metsaühistust. Ühistute kontaktid leiab aadressilt www.eramets.ee/metsauhistud. (ME)

Tagasi üles
Back