KEVADINE GALERII: jahedast ilmast hoolimata on lootust pajumett mekkida

Kadri Suurmägi
, toimetaja
Copy

„Kui tavapäraselt on mesilased aprilli keskel ikka õitsva paju peale saanud, siis sel aastal pidin ma veel eelmisel laupäeval lisasööta andma,” sõnas Mesikuma mesinik ja Eesti Mesinike Liidu juhatuse liige Andres Tamla, et tänavune kevad on olnud ilma mõttes heitlik.

„Tänavu on ilm trikitanud: veebruaris andis sooja, 26. veebruar oli meil lumi sulanud ja veel märtsis võis arvata, et loodus on kümmekond päeva tavapärasest ees. Siis aga läks jälle külmaks ja 23. aprillil sadas Läänemaal maha 20 cm lund,” vahendas ta.

Andres Tamla FOTO:
Andres Tamla FOTO: Foto: Erakogu

Aprilli alguse soojadel päevadel tegid Läänemaal asuva Mesikuma mesilased puhastuslennu. „Lõuna-Eestis said mesilased aprilli algul tublisti pajunektarit korjata, aga Läänemaal paju siis veel ei õitsenud,” sõnas Tamla ja täiendas, et ülejäänud kuu jooksul termomeeter üle 8 kraadi ei tõusnudki, mis tähendas seda, et mesilased tarust välja ei saanud ja nii oligi mesinikul vaja perede söödavarusid kontrollida. Lisasööta tuli mesilastele anda veel eelmisel laupäeval.

Nimelt on paju mesinikule ja mesilastele kevadekuulutaja – kui mesilased pääsevad pajukorjele, saavad nad ise endale toidu varutud ja talv on edukalt üle elatud.

„Kui aga kevad on külm, lennuilma pole ja mesinik ei aita lisasöödaga, võib mesilaspere nälga surra,” selgitas Tamla, et mesinik aitab mesilasi, pannes tarru kas eelmisest hooajast kõrvale pandud meekärje või spetsiaalse sööda.

Andres Tamla on kindel, et ka Läänemaal ei jää mesilased pajust päris ilma ei jää. „Nädalalõpul lubab meie kanti sooja, mis tundub pikalt kestvat. Järgneva kümne päeva jooksul saab pilt olema ilus: loodus võtab kiiresti järele, kõik läheb roheliseks, järjest hakkab õitsema taimi ja mesilased pääsevad lõpuks ometi tarust välja,” rõõmustas ta.

Heade ilmadega annab paju tema sõnul väga korraliku korje. „Kuna loodus on Läänemaal liigirikas, siis on meie mees paljude eri taimede nektarit. Paju on neist keskmiselt kümnendik,” sõnas ta ja täiendas, et puhast pajumett pole Tamla oma mesilas võtnud. „Väikeste koorimismagasinidega saaks seda järgmisel nädalal meie kandis ilmselt teha – lubab head lennuilma, vihma ei saja, sooja on 13–18 kraadi, niiskust õhus piisavalt,” sõnas ta ja lisas, et pajukorjeks aega jääma kümmekond päeva, enne kui võilill õitsemisjärje üle võtab.

„Eks saab näha, millistelt taimedelt korjatud koosluse meie kandi mesilased sel aastal meekärgedes kokku segavad. Maitsev on see igatahes!” võttis ta kokku.

  • Mesinik Andrese ja tema mesilaste toimetamisest Läänemaal asuvas Mesikuma mesilas saab lähemalt lugeda blogist https://mesikuma.ee/blog/
Tagasi üles