Põllumehed: olukord põldudel nõuab haneliste surmava heidutuse uurimist

Haned.

FOTO: Dmitri Kotjuh

Kuni 26. veebruarini saavad põllumehed end kirja panna haneliste heidutuste uuringile. Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja nõukogu liikme Olav Kreeni sõnul on olukord paraku selline, et tuleb minna sama teed Rootsi ja Taaniga, kus kevadeti on lubatud haneliste letaalne heidutus. Kuidas see Eesti tingimustes toimub, peabki selgitama uuring.

Olav Kreeni sõnas Maatunnile antud kommentaaris, et probleem on aasta-aastalt teravnenud ja viimasel kolmel-neljal aastal on põllumehed ka rohkem sel teemal sõna hakanud võtma.

Põllumajanduskoja hinnangul ulatuvad haneliste iga-aastaselt tekitatavad kahjud põllumajandussektorile juba kümnetesse miljonitesse eurodesse.

Aastatega on vähenenud ka heidutusvahendite mõju, mistõttu uuritaksegi sel kevadel letaalse heidutusjahi mõju hanelistele.

Hetkel tohivad põllumehed Kreeni selgitusel põllul teha pauku, kasutades näiteks automaatsed gaasipauguteid, kuid see mõjub häirivalt ka ülejäänud elusloodusele ja inimestele, sest põllud on sageli majade vahel ning gaasipauguti pauk kostab kilomeetrite kaugusele. “Haned harjuvad selle pauguga kiiremini kui inimesed seal ümber.”

Kreeni sõnul ei nähta hetkel enam muud varianti, kui minna sama teed nagu Rootsis ja Taanis, kus kevadeti on lubatud letaalne heidutus. “Hani targa linnuna õpib päris kiiresti ära, kas pauk, mis tehakse, on ainult häiring talle või see on talle ka ohtlik,” lisas ta.

Hani targa linnuna õpib päris kiiresti ära, kas pauk, mis tehakse, on ainult häiring talle või see on talle ka ohtlik.

Keskkonnaamet ongi tellinud uuringu, kuidas suunata hanelisi kultuurmaadelt ja põldudelt looduskaitsealadele ja looduslikele looduslikele rohumaadele ning selleks kutsutakse põllumehi selles uuringus osalema. Uuring peaks näitama, kas nii käitudes neid õpetades, on võimalik saavutada parem olukord nii põllumeestele, keskkonnale kui hanelistele.

Põllumehi kutsutakse end registrerimi EPKK andmebaasi, kui neil on soov osaleda heidutusuuringus.

Lisainfot uuringu kohta saab lugeda koja kodulehelt ning kirja saab end panna kuni 26. veebruarini SIIN.

Populaarne

Tagasi üles