L, 9.12.2023

Laisklinnu tegemisi saab jälgida pesakaamerast

maaelu.postimees.ee
Copy
Alanud aasta lind on öösorr.
Alanud aasta lind on öösorr. Foto: Reet Sau

Kolmapäevast saab jälgida aasta linnu öösorri tegemisi pesapaigale paigaldatud veebikaamera vahendusel.

Kuna rahvasuus laisklinnuks kutsutud öösorr pesa ei ehita, vaid ta muneb lohku maapinnal või lausa metsarajale, on tegu harukordse võimalusega heita pilk öösorri ellu.

Otsepilti öösorri pesast näeb aadressil www.eoy.ee/oosorr/kaamera ja pesas toimuvast saab lugeda Looduskalendri foorumist.

Ornitoloog Renno Nellis leidis Hiiumaal asuva öösorri pesa mai viimasel nädalal, kui seal oli üks muna. Kaamera paigaldamise ajaks oli pesas kaks valget hallikate ja pruunide täppidega muna. Öösorri haudeperioodi pikkus on 17–21 päeva ja seega peaksid pojad kooruma nädal enne jaanipäeva.

Loodetavasti õnnestub meil otsepildis näha nii poegade koorumist kui ka nende pesast lahkumist.

"Maaspesitsejana on öösorr röövloomadele kerge saak ja arvestatav hulk munakurni hukkub. Loodetavasti õnnestub meil otsepildis näha nii poegade koorumist kui ka nende pesast lahkumist. Pojad peaksid pesas või selle vahetus läheduses püsima umbes nädala, kuid seda loodame välja selgitada kaamera vahendusel," lausus aasta linnu projekti koordinaator Aarne Tuule.

Öösorri kaamera paigaldasid koostöös Kotkaklubi ja Eesti Ornitoloogiaühing. Kaugjuhitav kaamera on paigaldatud paari meetri kaugusele pesast ning varustatud infrapuna valgusallikaga, mis võimaldab öösorri tegemisi jälgida ka öösel, mil linnud on eeldatavalt aktiivsemad. Ühtlasi saab kuulata ja vaadata, kes pesa läheduses veel elavad.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles