Suur edasiminek: põllumeestele leiti üleminekutoetusteks lisa 5 miljonit

Kevadkülv.

FOTO: Arvet Mägi/Virumaa Teataja

Riigikogu rahanduskomisjon toetas ettepanekut eraldada 2020. aasta riigieelarves täiendavad viis miljonit eurot põllumajandusettevõtete üleminekutoetuseks - ettepaneku kohaselt on üleminekutoetuseks ette nähtud summa tuleval aastal 10,3 miljonit eurot.

Kolmapäeval riigieelarvega koos heaks kiidetav rahanduskomisjoni ettepanek sisuliselt kahekordistab riigieelarves algselt ette nähtud üleminekutoetuse.

Rahanduskomisjoni esimehe Aivar Koka  sõnul on täiendav toetus Eesti põllumajandustootjatele kahtlemata vajalik. „Me peame tagama, et meie põllumehed oleksid Euroopas konkurentsivõimelised ning seetõttu tegin rahanduskomisjonile ettepaneku tulevaks aastaks algselt ette nähtud üleminekutoetust suurendada viie miljoni euro võrra,“ ütles Kokk.

Koka sõnul mõistab ta põllumeeste seisukohta, et riik peaks tagama veelgi suurema toetuse. „Tunnustan meie põllumehi selle eest, et nad on aktiivselt üleminekutoetuse teema tõstatanud. Alates sellest, kui eelarve jõudis Riigikogusse, oleme püüdnud üleminekutoetuse küsimuses lahendust leida ning mul on hea meel, et me oleme suutnud seda teha,“ ütles Kokk.

Ma mõistan, et tegelik soov on saavutada tulevaks aastaks veelgi suurem summa, kuid riigieelarve seab paraku alati teatud piirangud.

„Ma mõistan, et tegelik soov on saavutada tulevaks aastaks veelgi suurem summa, kuid riigieelarve seab paraku alati teatud piirangud. Eelmises valitsuses saavutasime üleminekutoetuste taastamise ning kolmapäeval vastu võetava otsusega jätkame toetuste maksmist ka tuleval aastal,“ lõpetas Kokk.

ÜLEMINEKUTOETUS

Üleminekutoetused on üks oluline osa EL ühise põllumajanduspoliitika kokkuleppest aastateks 2014-2020.

Eesti varasemad valitsused jätsid aastatel 2014-2026 kolme aasta jooksul põllumajandustootjatele üleminekutoetusi maksmata kokku 69,1 miljoni euro ulatuses.

Keskerakonna juhitud eelmine valitsuskoalitsioon taastas üleminekutoetuste maksmise 2017. ja 2018. aastal ning tagas riigieelarves vahendid üleminekutoetuste maksmiseks 38,3 miljoni euro ulatuses kahe aasta jooksul.

Praegu ametis olev valitsusliit lubas kevadel sõlmitud koalitsioonilepingus tagada Eesti põllumajandus- ja toidutootjatele võrdsed konkurentsitingimused Euroopa Liidus, seista otsetoetuste võrdsustamise eest ja maksta meie põllumeestele üleminekutoetusi ning jätkata tõuaretustoetuste maksmist.

Eestil on järgmisel aastal õigus riigieelarvest üleminekutoetusi maksta 15,3 miljoni euro ulatuses.

Üleminekutoetusi makstakse piimakarja-, põllukultuuride, lihaveise- ja lambakasvatajatele.

Populaarne

Tagasi üles
Back