Scandagra suurendab laenuga kohalike mahetootjate konkurentsivõimet

Sten Torpan
, Toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Scandagra päev Viljandis 2016. aastal. Pilt on illustratiivne.
Scandagra päev Viljandis 2016. aastal. Pilt on illustratiivne. Foto: Valdo Ots / Sakala / Scanpix

Baltikumis tegutsev põllumajandusettevõte Scandagra Group AB allkirjastas Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupangaga (EBRD) laenulepingu, millega saadakse 30 miljonit eurot rohelise põllumajanduse ja mahetootmise arendamiseks Eestis, Lätis ja Leedus.

Tegemist on EBRD esimese põllumajandusega seotud laenuga Balti riikides ning üldse esimese laenuga panga jätkusuutliku maakasutuse programmi raames.

EBRD laenu kasutatakse peamiselt toetamaks Scandagra Group AB orgaanilise, jätkusuutliku ja innovaatilise põllumajanduse arendamisel ja populariseerimisel Baltikumis. Ettevõte investeerib laenuraha mitmesse oma põhitegevusvaldkonda: mahetootmise populariseerimisse ja sertifitseeritud mahevilja ostu ning teadusarendustegevusse, mis hõlmab nii põllueksperimente kui ka laboratoorset uurimistööd, mille eesmärk on leida võimalusi mahefarmide efektiivsuse tõstmiseks Eestis, Lätis ja Leedus.

Toetus konkurentsieeliseks

«Mahepõllumajandus on olnud juba terve kümnendi meie tegevuse keskmes ning Scandagra Group on aktiivselt tegelenud Baltikumi maheteravilja turundamisega Euroopa turul ja mahepõllumajanduse edendamisega Baltikumis. EBRD rahastus aitab meil neid tegevusi edasi arendada ning liikuda läbi Scandagra initsiatiivide nii pikaajaliste eesmärkide kui ka laiemalt põllumajanduse ja farmerite konkurentsivõime suurendamise suunas. Fokusseerides mahepõllumajanduse edendamisele ja eriti teadusarendustegevusele on meie eesmärk pakkuda oma klientidele Balti teraviljatootjatele toetust ja teadmisi tootlikkuse suurendamiseks ning teraviljatootmise kulude vähendamiseks, et neil võiks tekkida konkurentsieelis,» kirjeldas Scandagra Groupi juhatuse esimees Julius Puodžiuvelis.

Kuigi mahepõllumajanduse osakaal kasvab kõigis kolmes Baltikumi riigis ja aastatel 2012-2016 suurenes mahepõllumajanduses kasutusel oleva maa pindala neis riikides rohkem kui kolmandiku võrra, siis mahetoodete tootmine jääb regioonis siiski alla oma potentsiaali. EBRD laenuga soovitakse seda probleemi lahendada valdkondades, kus Scandagra Group tegutseb, näiteks teraviljaturul.

«Me oleme selle partnerlusega väga rahul, kuna laen panustab otseselt ühte meie peamisesse strateegilisse eesmärki, milleks on jätkusuutliku arengu edendamine ning kliima ja teiste keskkonnaalaste muutuste mõju vähendamine. EBRD liigub oma algsest fookusest energiaefektiivsusele ja taastuvenergiaprojektidele muude teemade juurde, jätkusuutlik põllumajandus on neist üks olulisimaid. Laen mõjutab Baltikumi põllumajandussektorit panustades jätkusuutliku ja rohelise põlluharimisviisi populariseerimisse,» kommenteeris EBRD põllumajandusharu esindaja Balti riikides Wojtek Boniaszczuk.

Eesmärk vähendada ressursikasutust

Scandagra Groupile väljastatav laen kuulub EBRD rohelise majanduse ülemineku strateegia alla, mille eesmärk on teha 2020. aastani 40 protsenti oma investeeringutest rohemajandusse. See laen on panga esimene projekt, mis keskendub selle strateegia jätkusuutliku maakasutuse osale, mille eesmärk on vähendada väetiste, energia ja teiste ressursside kasutust.

Euroopa juhtivate põllumajandusühistute DLG (Taani) ja Lantmännen (Rootsi) ühisettevõttena asutatud Scandagra Group on üks suurimaid komplekssete põllumajanduslahenduste pakkujaid kõigis kolmes Baltikumi riigis. Ettevõte vahendab ja tarnib põllumajandustooteid rohkem kui tuhandele Baltikumi farmerile ning pakub erinevaid teenuseid alates tava- ja maheteravilja kokkuostust, ladustamisest, kuivatamisest ja puhastamisest kuni väetiste pakendamise ja konsulteerimisteenuseni. Samuti on Scandagra Eesti kuni 100 000 tonnini ulatuva aastatoodanguga üks regiooni suurimaid söödatootjaid.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles