Metsaturul on liikvel kahtlaselt sõbralikud ja helded ostjad

Lehar Lindre
, Metsaoksjon.ee juht
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Külapoe juures olevad teadetetahvlid on mesijutuga ostupakkumistest pungil.
Külapoe juures olevad teadetetahvlid on mesijutuga ostupakkumistest pungil. Foto: Arvo Meeks

Eesti metsaturgu ootab ees ilmselt ajaloo aktiivseim aasta, mis meelitab ausate vahendajate kõrval turule ka hulgaliselt avantüriste heausksete metsaomanike arvelt rikastuma.

Sõltumatu metsavahendaja Metsaoksjon.ee hiljutise uuringu järgi kavatseb tänavu oma metsamaad või raieõigust müüa vaid iga seitsmes metsaomanik, kuid surve müüa muutub alanud aastal märksa agressiivsemaks. Lõppenud aastal sai enam kui 80 protsenti metsaomanikest kõne või kirja mõnelt ostuhuviliselt. Asulates olevad teadetetahvlid on mesijutuga ostupakkumistest pungil, üha sagedamini kutsutakse metsaomanikust sõpra või naabrit üles andma.

Kui oled metsaomanik, saad sel aastal arvatavasti mõne ostupakkumise. Pakkujad esitlevad end peaaegu alati «sõltumatu vahendajana», mis mõnikord on sulatõsi, sagedamini aga otsene vale. Väheste päris vahendajate hulka on tekkinud hulk ostuinimesi, kes on otseselt kokkuostjate teenistuses ja kelle ainus eesmärk on vara omanikult võimalikult odavalt kätte saada.

Kõige tõenäolisemalt saavad tüssata metsaomanikud, kel puudub müügikogemus ja selge arusaam turuhindadest. Ostukõnet saades ei tasu kindlasti toru hargile visata, vaid pakkumine ära kuulata. Tuleb aga mõista, kas räägid avantüristiga, kel eesmärk sinu metsa võimalikult odavalt kätte saada, või sõltumatu vahendajaga, kelle töö on ostjad-müüjad kokku viia võimalikult headel tingimustel. Metsaoksjon.ee kogemus kinnitab, et sõltumatul ja läbipaistval oksjonil kerkib metsa hind peaaegu alati kallimaks kui üksikpakkumistes.

Metsaoksjon.ee annab avantüristi äratundmiseks järgmised soovitused.

Ümmargused summad esimeses kõnes

Kui kõnes hakkavad pikema sissejuhatuseta kõlama ilusad ümmargused summad, on ostuhuvilisel selge siht, mis hinnaga ta soovib ostjalt metsa kätte saada. Võite kolm korda arvata, kas see hind teenib ostja või metsaomaniku huve. Tõmba julgelt pidurit ja uuri oma metsa tegelik turuhind järele.

Psühholoogiline survestamine

Paremat pakkumist kusagilt ei saa, tehinguga on kiire, pakkumine kehtib vaid kaks päeva – see on ebaeetiliste müügimeeste (ja ostumeeste) klassika. Kellelgi pole turust nii head ülevaadet, et midagi sellist tõsiselt väita. Kui vastakski tõele, et tema pakkumine on turu kõige kallim, teeks see temast turu kõige lollima ostja.

Ebaselged huvid

Kui teed metsatehingut, pead vähemalt teadma, kelle huve vastaspool esindab. Lõppostja või tema esindaja huvi on mets odavaima võimaliku hinnaga kätte saada. Sõltumatu vahendaja äriks on müüjate ja ostjate kokkuviimine vastastikku kõige tulusamal moel.

Kui tegemist on vahendajaga, siis uuri, kuidas ta plaanib hankida müüjale kõrgeimat hinda ja kui suur on vahendustasu. Ostjal tuleb olla kursis, kuidas enampakkumine on korraldatud, kas suuliselt või kirjalikult ning kuidas ostja sellel silma peal hoida saab.

Veendu kindlasti ka, kas ostja tunneb huvi metsaraie õiguse või kinnistu ostmise vastu koos sellel asuva metsaga.

Manipuleerimisvõte: ukselt tagasipöördumine

Nn ukselt tagasipööramine on manipuleerimisvõtete klassika. Metsaturul tähendab see näiteks, et kui hind, tingimused ja notariaeg on kokku lepitud, jääb ostja üldse ilmumata või tuleb välja odavama hinnaga, viidates ootamatutele asjaoludele või uuele infole.

Kui kokkulepe on saavutatud, küsi ostuhuviliselt siduv ja juhatuse liikme digiallkirjaga pakkumine, mis fikseerib summa, kehtivusaja ja leppetrahvi. Seda võib valehäbita küsida iga pakkumise puhul, vahet tegemata, kui tuntud ettevõtte või eraisikuga on tegemist.

Viimase hetke muutused

Hiljutine Eesti Ekspressi lugu väikelast kasvatavast vaimupuudega naisterahvast, kes kaotas sulidele isakodu, seda ümbritseva põllu ja metsa, on traagiline näide tagajärgedest, mille võivad tuua igasugused lepinguvälised kokkulepped.

Mis tahes ettepanekud näidata notariaalses lepingus muud kui tehingu tegelikku sisu on suur ohumärk. Sellisest tehingust, ükskõik kui ahvatlevast, hoidu kui vanakuri kirikust.

Kindlas kõneviisis hinnalubadused

Turg on volatiilne, asukohad on erinevad, ostjaid on erinevaid. See tähendab, et kes tahes väidab end su metsa väärtust kindlalt teadvat, blufib. Väga tõenäoliselt mitte sinu kasuks.

Metsaoksjon.ee eelmise aasta värvikaim näide algas 17 000eurose hinnapakkumise ja sõnadega, et üle selle kindlalt keegi ei paku. Sõltumatu vahendajana hindas Metsaoksjon.ee sama metsakinnistu konservatiivseks turuväärtuseks 44 000 eurot. Virtuaalne oksjonihaamer lõi metsaoksjoni keskkonnas lõpuks aga lukku enam kui 50 000eurose pakkumise.

Liiga hea pakkumine

Kui pakkumine tundub liiga hea, et olla tõsi, siis nii see ilmselt ongi. On väga ebatõenäoline, et samal turul ja samadel tingimustel tegutsevatest pakkujatest üks teeb teistest suurusjärgu võrra suurema pakkumise. Tõde selgub alles siis, kui ostuhuvilised ausas konkurentsis võistlevad pakkumised teevad. Pole tavatu, et alles notaris selgub, et ebareaalsena tundunud pakkumine oligi seda. Seetõttu hoolitse, et sulle tehtud pakkumine oleks ka siduv – ausa kavatsusega ostjale pole probleem seda digiallkirjaga kinnitada.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles