Lihaveiste eksport on sektori jaoks ülioluline

Kadri Suurmägi
, toimetaja
Copy

Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu juhatuse esimees Tanel-Taavi Bulitko sõnas Maamessil antud videointervjuus, et kui keelustada veiste eksport kolmandatesse riikidesse, tähendaks see sektorile hävingut.

Bulitko täiendas, et kui Eestis on looduslikud eeldused piimakarja ja lihaveiste kasvatamiseks head, siis paljudes piirkondades selliseid tingimusi pole, mistõttu polegi võimalik seal korralikku põhikarja luua ja huvi Eestist loomade ostmise vastu on suur.

Nii näiteks oli ka Maamessil kohal delegatsioon Usbekistanist, mis Bulitko sõnul on viimastel aastatel Eesti lihaveisesektorit tublisti aidanud ja nuumale kasvatatavaid loomi Eestist ostnud.

„Eelmine aasta oli meil tegelikult lihaveisekasvatuses päris tugev tagasilöök, sest söödatootmine oli päris keeruline, ja 8% lihaveiste arvust vähenes,” sõnas ta. Seda olulisem on, et head tööd tegevatel lihaveisekasvatajatel oleks võimalik loomi müüa ka kolmandatesse riikidesse. „Kui meil eksport sinna keelustada, siis sisuliselt meil loomakasvatussektor hävib,” sõnas ta.

Nimelt on mõned Euroopa Komisjoni ettepanekud loomade transportimisel loomade heaolu tagamiseks teinud lihaveisekasvatajad murelikuks, sest nõuded teeks Põhjamaistes tingimustes loomade eksportimise või nende saatmise kolmandatesse riikidesse väga keeruliseks kui mitte võimatuks.

„Tuleb mõistusega võtta,” sõnas ta ja selgitas, et Eestis on tõuaretusega jõutud sinnamaale, et meie loomad on mujal väga hinnatud, mistõttu on nii loomakasvataja kui ostja esimene mure, et transpordil oleks loomade heaolu tagatud ja nad jõuaks sihtkohta kenasti. Selle kohta saavad loomakasvatajad ka ostjatel tagasisidet näiteks ka videosilla teel.

Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjon kinnitas aprilli keskel Eesti seisukohad algatuse kohta, mis käsitleb loomade kaitset vedamise ja sellega seotud toimingute ajal. Komisjon seisukoht lühidalt oli järgmine: loomade vedamist külmema ilmaga ei tohi keelu alla panna.

Euroopa Liidu asjade komisjoni esimehe Liisa Pakosta sõnul on tegu väga rumala eelnõuga. „See on selline laest võetud ja emotsionaalne lähenemine, mille mõju Eesti loomakasvatusele ja toiduainetööstusele ning toiduainete hinnale oleks ebaõiglaselt suur,“ lausus Pakosta.

Ta märkis, et algatusega püütakse Põhjamaad loomavedudest justkui välja lülitada, kuivõrd ettepaneku järgi ei tohi loomi vedada, kui välisõhu temperatuur on alla –5 kraadi. „Panna loomade vedu sõltuma välistemperatuurist, aga mitte näiteks veoki sees olevast temperatuurist, on vastuvõetamatu ning piiraks ebaõiglaselt Eesti loomakasvatajaid.“

Komisjoni liige Arvo Aller märkis, et kui määrus hakkaks praegusel kujul kehtima, siis saaks Eestist edaspidi eksportida üksnes lambaid ja hobuseid ning kaudselt mõjutaks ekspordi keeld ka piimatootmist, sest 28 protsenti veiste ekspordist moodustab vasikate ja mullikate müük üleskasvatamiseks teistes riikides.

„Kui vedajatele seatakse sisse liigipõhiselt kohustuslikud puhkepausid ja loomade veoks on vaja väga spetsiifilist autoparki, siis jääb tõenäoliselt ka vedajaid vähemaks. Igal juhul on siin selge turupiirangu oht,“ rõhutas Aller.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles