Keskkonnaagentuur: loomakasvatajad peavad kariloomi huntide eest senisest rohkem kaitsma

Hundid satuvad üha sagedamini mestast väljapoole.

FOTO: Valeri Štšerbatõh

Keskkonnaagentuuri spetsialistide prognoosi kohaselt on huntide arvukus võrreldes varasemate aastatega suurenenud ja loomakasvatajad peaksid kariloomi senisest hoolikamalt kaitsma.

"Keskkonnaagentuur on käesolevaks sügiseks prognoosinud hundiasurkonna arvukuse suurenemist võrreldes eelnenud aastatega ja seetõttu võivad hundikarjad ilmuda välja ka piirkondades, kus neid eelmistel aastatel ei olnud," ütles agentuuri eluslooduse peaspetsialisti Marko Kübarsepp pressiesindaja teatel.

"Seetõttu tuleks lambakasvatajatel oma hoolealustel veelgi paremini silm peal hoida, korrastada kiskjatõrjeaiad ning võimalusel ajada lambad ööseks lauta või väiksemasse suletud öö-aedikusse hoonete vahetus läheduses. Samuti ei tohi jätta loomseid jäätmeid hundile kättesaadavasse kohta, kuna see võib neid piirkonda kinnistada,“ rääkis Kübarsepp.

Kübarsepa sõnul suureneb ööde pikenedes ning temperatuuride langedes huntide aktiivsus märgatavalt. 

Seetõttu tuleks lambakasvatajatel oma hoolealustel veelgi paremini silm peal hoida, korrastada kiskjatõrjeaiad ning võimalusel ajada lambad ööseks lauta või väiksemasse suletud öö-aedikusse hoonete vahetus läheduses.

"Maikuu alguspäevil lisandunud uus järglaskond nüüdseks jõudsalt sirgunud ning jõudnud oma arengus sinnamaani, kus nende ööpäevane toiduvajadus on kasvanud üsna suureks," rääkis Kübarsepp. "Samas on nad juba võimelised oma vanematele kilomeetrite viisi toiduotsinguil järgnema. Hundikutsikate kehaline areng jätkub aga üha kiiremas tempos, novembris kaaluvad nad sageli juba 30 kilo."

Kutsikate järjest suurenev söögiisu paneb järglasi kasvatavad hundivanemad sageli otsima kergemaid viise selle rahuldamiseks. Eriti puudutab see noori, alles oma esimest pesakonda kasvatavaid hundipaare, kel jahioskused veel kõige paremad ei ole. Just neil põhjustel sagenevad sügiseti huntide rünnakud kariloomadele, peamiselt lammastele.

Hundi rünnaku korral kariloomadele tuleb võimalikult ruttu teavitada keskkonnaametit ning võtta kiiresti kasutusele meetmed oma karja tõhusamaks kaitseks, vältimaks võimalikke ründeid järgnevatel öödel.

Populaarne

Tagasi üles
Back