Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Veterinaarid soovivad samuti ligipääsu koroonaviiruse testimisele

Loomaarstide ühendused ja maaülikooli esindajad soovivad, et loomaarstid koos abipersonaliga oleks määratletud kui „elutähtsad tervishoiutöötajad“. See tagaks neile tööks vajalikud vahendid ja annaks ligipääsu koroonaviiruse testimisele FOTO: Caro / Horstmann/Caro / Horstmann

Eesti Väikeloomaarstide Selts, Eesti Loomaarstide Ühing ja Eesti maaülikooli esindajad esitasid esmaspäeval peaminister Jüri Ratasele palvega, et ka veterinaarid ja nende abilised arvataks elutähtsate tervishoiutöötajate hulka, kellele tagatakse isikukaitsevahendid, desinfitseerivad ained ja teised ohutuks tööks vajalikud materjalid, samuti ligipääsu koroonaviiruse testimisele.

"Tänases kriisisituatsioonis ja viirusekoormuses ei ole mõistlik teha järeleandmisi toiduohutuse veterinaarse järelvalve seisukohalt. Samuti omavad suurt majanduslikku mõju loomataudide võimalikult varajane avastamine ja kontrolli all hoidmine,“ seisab ühingute ja maaülikooli pöördumises. Küsimus ei ole üksnes koroonaviiruse leviku pidurdamises, vaid valmisoleku tagamises ka sigade aafrika katku ning teiste maailmas levivate ja arenevate viiruste vastu.

Seetõttu on esmatähtis, et loomaarstid koos abipersonaliga, töötades erinevates sektorites, oleks määratletud kui „elutähtsad tervishoiutöötajad“. See tagaks neile tööks vajalikud vahendid ja annaks ligipääsu koroonaviiruse testimisele, mis võimaldaks vähendada nakkuse levikut tööülesannete täitmisel, kiirelt korraldada haigestunud loomaarstide karantiiniseerimist ning võimaldaks samas nende kiiremat tööle naasmist.

Käimasoleva kriisi ajal on loomaarstid võtnud kasutusele kõrgendatud bioohutus- ja hügieeninõuded, muutnud töökorraldust ning soovitanud omanikele võimalusel pöörduda loomaarsti poole üksnes väga tõsiste murede korral, et säästa ravimite ja teiste materjalide varusid, mis hakkavad lõppema.

Arvestades, et ettevõtjatest loomaarstidel ei ole humaanmeditsiiniga sarnast riiklikku süsteemi ja tuge, siis soovivad nad, et vajadusel oleks ettevõtjatest loomaarstidel võimalik taotleda riigi rahalist toetust.

Arvestades, et ettevõtjatest loomaarstidel ei ole humaanmeditsiiniga sarnast riiklikku süsteemi ja tuge, siis soovivad nad, et vajadusel oleks ettevõtjatest loomaarstidel võimalik taotleda riigi rahalist toetust. Veterinaarse teenuse jätkamine tagab igapäevase ohutu ja kvaliteetse toidu, zoonooside kontrolli all hoidmise ja varajase diagnoosimise, loomadele ravimite ja raviteenuse kättesaadavuse, mis on neile ja rahva tervishoiule eluliselt vajalik.

Loomade tervise ja heaolu tagamiseks peaks loomaarstidel olema hädavajadusel tagatud liikumisvabadus ajutiselt suletud riigisisestesse riskipiirkondadesse ja erandkorras ka haige looma liikumine riskipiirkonnast välja, kui kohapeal abistamise võimalused puuduvad.

Tagasi üles
Back