:format(webp)/nginx/o/2025/06/02/16890261t1h4dca.jpg)
Tuhandetes Eestimaa aedades on liikvel Hispaania teeteod, kes valimatult õgivad kõike rohelist, mis teele jääb. Nad eelistavad pehmeid, mahlaseid ja madalakasvulisi taimi, kuid nälja korral ei põlga ära ka lagunenud taimematerjali, loomseid jäänuseid ega isegi teiste tigude mune.
Tegemist on äärmiselt visa ja kiiresti paljuneva tegelasega, kellest täiesti lahti saada pole võimalik. Et neid limaseid sissetungijaid vähegi ohjes hoida, ei jää aednikel muud üle, kui igal õhtul pang kätte võtta ja nad kokku korjata.
Keemilistest vahenditest on häid sõnu jagatud Ferramol Limacid graanulitele, mille tootja kinnitusel ei kahjusta need ei lemmikloomi, linde ega siile. Samas tuleb arvestada, et graanulid võivad mõjuda surmavalt ka meie kodumaistele teoliikidele. Möödunud suvel olid need graanulid paljudest poodidest otsas, kuid praegu jagub veel küllaga.
Keskkonnaamet jagab oma sotsiaalmeediakanalites infot, kuidas Hispaania teetigu ära tunda ning eristada teda veelgi ohtlikumaks peetavast mustpeanälkjast.
/nginx/o/2025/06/02/16890265t1hdf9f.jpg)
Täiskasvanud Hispaania teod on tavaliselt 7–15 sentimeetrit pikad. Nende värvus varieerub roostepruunist tumeoranžini või isegi hallikasmustani. Iseloomulik on sile, tugevasti veniv ja limane keha.
/nginx/o/2025/06/02/16890268t1h6490.jpg)
Tigu liigub aeglaselt ning jätab endast maha paksu limajälje. Tema hingamisava paikneb keha eesosas, mis aitab teda teistest limustest eristada. Erinevalt paljudest teistest tigudest on Hispaania teetigu sageli aktiivne ka päevasel ajal ning liigub tihti mitmekesi.
Ta eelistab niisket ja varjulist keskkonda. Teda võib leida kompostihunnikute, kivide ja laudade alt, samuti umbrohuste ja tiheda taimkattega alade seest. Eriti armastab ta viljakaid peenraid ja niiskeid köögiviljaaedu.
:format(webp)/nginx/o/2025/06/02/16890271t1h25a0.jpg)
Parim aeg tigude otsimiseks on varahommikul või hilisõhtul – eriti pärast vihmasadu või kastmist. Nagu mainitud, on käsitsi korjamine üks tõhusamaid viise populatsiooni piiramiseks. Tigusid tuleks korjata iga päev ning selleks soovitatakse kanda kummikindaid. Korjatud isendeid ei tohi loodusesse tagasi visata – need tuleb hävitada.
Tigude meelitamiseks võib kasutada maapinna sisse kaevatud anumaid, kuhu on valatud õlut, selle lõhn meelitab teod kohale ja need upuvad vedelikku.
Kuna teod ei tunne krundipiire, on oluline, et tõrjesse panustaks kogu naabruskond. Ühised pingutused on märksa tulemuslikumad.
Üsna tõhus viis Hispaania teetigude leviku piiramiseks on nende munade hävitamine. Üks isend võib muneda hooaja jooksul kuni 400 muna. Kuna tigu muneb niisketesse, varjulistesse kohtadesse, tasub üle vaadata kompostihunnikud, kivide ja lauajuppide alused, kasvuhoonete nurgad.
:format(webp)/nginx/o/2025/06/02/16890299t1h6919.jpg)
Hispaania teeteo munad on umbes 3–4 mm läbimõõduga, ümmargused või kergelt ovaalsed, läbipaistvad või piimvalged. Asetsevad kobaratena 20–50 kaupa, võivad olla peidetud mullakihi alla või taimede juurte vahele.
Kevadisel istutusajal on aiapidajad tihti küsimuse ees, kas istikupoti mullas on teomunad või väetis. Kui pallike on sile, piimvalge, vetruv ja kobaras, on väga tõenäoliselt teomuna. Kui see on kare, erevärviline, kõva ja ühtlaselt jaotatud pinnasel, on see tõenäoliselt väetis. Kui jääte siiski kahtlema, pigistage seda - kui puruneb kergesti, on tõenäoliselt teomuna. Kui vees lahustub, on tegu väetisega.