Skip to footer
Päevatoimetaja:
Kadri Suurmägi
Saada vihje

Kasuta võimalust Kas oled proovinud kehakaalu langetamiseks noori kaselehti?

Kaselehevesi on tuntud kui looduslik toonik rasusele ja probleemsele nahale.

Kevadel pakub loodus meile rohkelt võimalusi keha turgutamiseks. Üks eestlaste rahvameditsiinis hinnatud ravimtaim on noor kaseleht – pisike, hele ja pehme. Kase noored lehed on justkui looduslik apteek, millele on eestlased läbi aegade toetanud.

Noored lehed sisaldavad rohkesti C-vitamiini, flavonoide, eeterlikke õlisid, saponiine ning taimseid antioksüdante. Need ühendid aitavad toetada immuunsüsteemi, soodustavad ainevahetust ja puhastavad organismi jääkainetest. Kaselehti on peetud ka kergeks looduslikuks diureetikumiks – need aitavad liigse vee organismist välja viia ning toetavad neerude tööd.

Kaselehti korjatakse siis, kui need on veel pehmed ja kleepuvad – see on märk, et lehtedes on palju toitaineid ja eeterlikke õlisid.

Kaselehti korjatakse siis, kui need on veel pehmed ja kleepuvad – see on märk, et lehtedes on palju toitaineid ja eeterlikke õlisid. Parim aeg korjamiseks on hommikuti, kuivade ja päikeseliste ilmadega, vältides saastunud piirkondi, nagu teede ääred või linnakeskkond.

Tarvitada saab kaselehti mitmel viisil. Üks levinumaid on kaselehetee: kaks teelusikatäit värskeid või kuivatatud lehti valatakse üle kuuma veega ja lastakse tõmmata 5–10 minutit. Tee on kerge, kergelt mõrkja maitsega ning sobib hästi seedimise turgutamiseks ja vedelike väljutamiseks. Värskeid lehti võib lisada ka salatitesse või smuutidesse – need toovad kevadise, kergelt vürtsika maitsenüansi ning annavad juurde vitamiine. Samuti kasutatakse kaselehti välispidiselt, näiteks jalavannides või nahahoolduses.

Noortel kaselehtedel on mitmeid tervist toetavaid omadusi, mis muudavad need väärtuslikuks kevadiseks ravimtaimeks. Siin on olulisemad kaselehtede terviseomadused:

Puhastav ja vedelikku väljutav toime

Kaselehed on looduslikud diureetikumid – need aitavad organismist liigset vedelikku ja jääkaineid väljutada. Seda omadust kasutatakse eriti kevadisel paastu- või puhastuskuuril, et toetada neerude tööd ja vähendada turseid.

Põletikuvastane ja valu leevendav toime

Lehed sisaldavad flavonoide ja tanniine, millel on looduslik põletikuvastane toime. Neid on kasutatud liigesvalude, podagra ja reumaatiliste vaevuste leevendamiseks – nii sees- kui ka välispidiselt, näiteks vannide või kompressidena.

Rikas C-vitamiini ja antioksüdantide poolest

Noored lehed sisaldavad palju C-vitamiini ja looduslikke antioksüdante, mis aitavad tugevdada immuunsüsteemi, võidelda vabade radikaalide vastu ning toetada nahka ja kudede uuenemist.

Seedeelundkonna toetamine

Kaselehtede kergelt mõrkjas maitse stimuleerib sapieritust ja toetab seedimist. Traditsiooniliselt on kaseleheteed kasutatud söögiisu parandamiseks ja seedetrakti kergendamiseks.

Nahaprobleemide leevendamine

Kaselehti kasutatakse ka välispidiselt – neist tehtud tõmmist või leotist lisatakse vanniveele, et leevendada nahaärritusi, ekseemi ja kõõma. Kaselehevesi on tuntud kui looduslik toonik rasusele ja probleemsele nahale.

Kokkuvõttes on noor kaseleht lihtne, ent tõhus kevadine abimees organismi turgutamiseks.

Kokkuvõttes on noor kaseleht lihtne, ent tõhus kevadine abimees organismi turgutamiseks.

Kuidas lehti kuivatada ja säilitada?

Noorte kaselehtede kuivatamine ja säilitamine on lihtne, ent oluline protsess, et säilitada nende toimeained ja tervislik kasu kogu aastaks. Õigesti kuivatatud lehed sobivad hästi tee, tinktuuride või vannilisandite valmistamiseks ka siis, kui värskeid enam saadaval ei ole.

Parim aeg korjamiseks on siis, kui lehed on just puhkenud – heledad, pehmed ja kergelt kleepuvad. See on tavaliselt aprilli lõpus või mai alguses, olenevalt ilmast.

Kui lehed on tolmused, võib neid kergelt raputada või loputada kiiresti külma veega ja seejärel kuivatada köögipaberil. Puhas leht kuivab ühtlasemalt ja hallitusoht on väiksem.

Aseta lehed ühe kihina paberile, riidele või restile hästi ventileeritavasse, kuiva ja varjulisse kohta. Otsene päikesevalgus lagundab C-vitamiini ja eeterlikke õlisid, mistõttu tuleks vältida päikese käes kuivatamist. Kuivamine kestab tavaliselt 4–7 päeva.

Kuivamise ajal kontrolli, et lehed ei hakkaks hallitama. Need peavad olema täiesti kuivad – krõbedad ja kergesti murenevad. Kuivad lehed säilita klaaspurgis, paberkotis või riidekotis, mis on kaitstud valguse ja niiskuse eest. Parim koht on jahe ja pime sahver või köögikapp.

Plastikust anumad võivad soodustada kondenseerumist ja hallitust, eriti kui lehed ei olnud täiesti kuivad.

Kuivatatud kaselehed säilitavad oma head omadused umbes ühe aasta. Hiljem toimeained järk-järgult vähenevad, kuigi teed võib siiski valmistada.

Nõnda kuivatatud kaselehed on väärtuslik varu kogu järgnevaks talveks – olgu siis rahustava tee, organismi puhastava kuuri või koduse iluhoolduse jaoks.

Kaselehtede tinktuur

1 osa värskeid või ½ osa kuivatatud noori kaselehti

3 osa 40–60% kangusega viina või alkoholi (nt kange kodune naps, puhas viin või kange taimne brändi)

Puhas klaaspurk kaanega (nt 0,5 l purk)

Tumeda klaasiga tilgutipudel või väike säilituspudel

Kui kasutad värskeid lehti, haki need veidi väiksemaks, et toimeained paremini eralduksid. Kuivatatud lehti võib purustada käte vahel.

Pane lehed klaaspurki. Täida umbes kolmandik purgist kuivatatud lehtedega (või pool purgist värsketega).

Kata lehed täielikult alkoholiga – jälgi, et kõik lehed oleks vedelikuga kaetud. Jäta paar sentimeetrit ruumi purgi servani.

Sulge purk tihedalt ja aseta see toatemperatuuril varjulisse kohta (nt köögikappi) kaheks kuni neljaks nädalaks. Raputa purki igapäevaselt, et lehed oleksid pidevalt kontaktis alkoholiga.

Pärast leotamisaega kurna tinktuur läbi marli või kohvifiltri puhtasse anumasse. Vala see tumedasse klaaspudelisse, kus see säilib paremini.

Seespidiselt: 15–20 tilka veega lahjendatult 2–3 korda päevas, eelistatult enne sööki.

Sobib ainevahetuse ergutamiseks, neerude toetamiseks, kevadväsimuse leevendamiseks.

Välispidiselt: Tinktuuri võib lahjendada vees ja kasutada nahapuhastuseks, toonikuna rasusele või vistrikulisele nahale, või lisada jalavanni.

Kommentaarid

Märksõnad

Tagasi üles