Päevatoimetaja:
Kadri Suurmägi
Saada vihje

Piimahammaste tervisele kasulikud ja kahjulikud toiduained

Artikli foto
Foto: Unplash

Piimahammastel on lapse arengus oluline roll. Lisaks närimisele on need abiks kõne arengus ja jäävhammaste õige paiknemise tagamisel. Kuna neil on mitmeid ülesandeid, siis on nende tervise eest hoolitsemine ülimalt tähtis hoolimata sellest, et need hambad üsna varakult välja tulevad. Üks parimaid viise piimahammaste tervise tagamiseks on tasakaalustatud toitumine.

Miks on piimahammaste tervis oluline?

Piimahambad täidavad mitmeid tähtsaid ülesandeid.

Kõne areng. Piimahambad aitavad lastel õppida sõnu õigesti hääldama. Kui need liiga varakult välja kukuvad, võib see kõne arengule halvasti mõjuda.

Toitumine. Tugevate ja tervete hammastega saavad lapsed sööki korralikult närida. See aitab kaasa nii seedimisele kui ka kasvule.

Jäävhammaste joondamine. Piimahambad valmistavad ette koha jäävhammastele. Nende enneaegne väljakukkumine võib põhjustada jäävhammaste vale joonduse ja muid ortodontilisi probleeme.

Valu ja põletiku ennetamine. Lagunenud piimahambad põhjustavad ebamugavust, valu ning põletikku.

Piimahambad on tüvirakkude allikas. Tervetest piimahammastest on võimalik koguda tüvirakke, mida saab omakorda vajaduse tekkimisel kasutada erinevate haiguste ravis. Isiklike tüvirakkude kogumine ning säilitamine muutub järjest olulisemaks kõikjal maailmas.

Piimahammastele kasulikud toidud

Piimatooted (piim, juust, jogurt). Piimatoodetes leidub kaltsiumi, mis aitab tugevdada hambaemaili. Juust stimuleerib sülje eritust, mis neutraliseerib suus happeid ja takistab hambaaukude teket.

Puuviljad ja köögiviljad (õun, porgand, seller). Krõmpsuvad ning veerikkad puu- ja köögiviljad aitavad puhastada hammastelt ja nende vahelt toiduosakesi. Samuti stimuleerivad need süljeeritust. Õunad sisaldavad õunhapet, mis aitab hoida hambad valgetena.

Roheline lehtsalat (spinat, lehtkapsas, jääsalat). Lehtsalatid pakatavad vitamiinidest ning mineraalainetest, neis leidub kaltsiumi ning samas on need madala suhkrusisaldusega. Lehtsalatites leiduvad kiudained stimuleerivad süljeeritust ja kaitsevad hambaid lagunemise eest.

Pähklid ja seemned (mandlid, seesamiseemned, kreeka pähklid). Pähklid ja seemned sisaldavad kaltsiumi ja fosforit, mis on hamba emailile väga kasulikud. Lisaks on neis külluslikult looduslikke rasvu, mis kaitsevad hambaid.

Valgurikkad toiduained (kana, kala, munad). Valgurikastes toiduainetes on fosforit, mis on hädavajalik hambaemaili kaitsmiseks. Kaladest näiteks lõhe sisaldab ka ohtralt D-vitamiini, mis aitab organismil kaltsiumi omastada.

Vesi. Vesi on üleüldiselt tervisele kasulik, kuid lisaks mängib see tähtsat rolli suuhügieenis. See uhub hammastelt minema toidujäänused ning bakterid.

Piimahammastele kahjulikud toidud

Suhkrurikkad suupisted (kommid ja küpsised). Maiustused tekitavad suus leiduvatele kahjulikele bakteritele soodsa kasvulava. Bakterid omakorda põhjustavad hambakivi teket ja hambakaariest. Eriti tasub vältida selliseid maiustusi, mis hammaste külge kleepuma kipuvad.

Suhkrurikkad joogid (mahl, limonaad). Mahlas ja limonaadis on palju suhkrut ning happeid, mis kahjustavad hambaemaili. Isegi 100% puuviljamahl sisaldab puuviljasuhkrut ning seetõttu pole seda soovitatav sageli tarbida.

Tärkliserikkad tooted (sai, krõpsud). Tärkliserikkad toiduained on kleepuvad, nende osakesed kipuvad hammaste vahedesse kinni jääma, kus need toidavad baktereid.

Kuivatatud puuviljad (rosinad, datlid). Puuviljad on küll üldiselt tervislikud, kuid kuivatatud puuviljad on suhkrurikkad ning lisaks veel ka üsna kleepuvad. Ka nende osakesed jäävad hammaste vahedesse kinni, kus need suurendavad hambakaariese tekke ohtu.

Happelised toidud (tsitrusviljad, tomatid). Happelised toiduained nõrgendavad aja jooksul hambaemaili ning soodustavad hambaaukude teket. See ei tähenda, et apelsine ja sidruneid ei peaks üldse sööma, kuid seda peaks tegema mõõdukalt.

Kleepuvad toiduained (iiris, karamell). Mida kleepuvam on maiustus, seda kauem see hammastel püsib ning baktereid toidab.

Spordi- ja energiajoogid. Spordi- ja energiajoogid sisaldavad nii suhkrut kui ka hapet, mistõttu need on hambaemailile kahjulikud. Vesi on joogiks alati parem valik.

Tagasi üles