Päevatoimetaja:
Kadri Suurmägi
Saada vihje

Valad õnne? Vaata, mida üks või teine kuju tähendab

Copy
Tina valamise traditsioon tuletab meelde, kuidas inimesed on aastasadu otsinud viise oma tuleviku kujutlemiseks ja ootuste kinnitamiseks. Samas aitab see meil mõista, et tulevikku kujundame sageli ise oma uskumuste ja valikute kaudu.
Tina valamise traditsioon tuletab meelde, kuidas inimesed on aastasadu otsinud viise oma tuleviku kujutlemiseks ja ootuste kinnitamiseks. Samas aitab see meil mõista, et tulevikku kujundame sageli ise oma uskumuste ja valikute kaudu. Foto: Elmo Riig

Vana aasta õhtu on kohe käes ning toob endaga kaasa traditsioone, mis paljudes Eesti kodudes on jätkuvalt au sees. Üks neist on tina valamine – rituaal, mis peidab endas nii salapära kui ka lootust uue aasta paremaks muutmiseks.

Kuid kust see põnev komme üldse alguse sai? Sukeldume hetkeks ajaloosügavustesse, et avastada, kuidas antiikaja ennustamisrituaalid rändasid läbi sajandite Põhjamaadesse, muutudes osaks meie vana-aastaõhtu maagilisest pärandist.

Vabaõhumuuseumi teadur-kuraator Maret Tamjärv selgitab, et tinavalamise traditsioon ulatub lausa antiikajani. „See on pärit Antiik-Kreekast, kus sulametalliga ennustamine oli seotud jumalate poole pöördumise ja oluliste otsuste langetamisega. Sajandite jooksul levis see traditsioon Euroopasse, kus seda hakati siduma pühade ja tseremooniatega,“ rääkis Tamjärv.

Tagasi üles