Eesti Peakokkade Ühenduse president Taigo Lepik pakkus välja jõululaua kalast, mulgipudrust ning erinevatest köögiviljadest. Eesmärgiks oli lõhkuda igipõliseid traditsioone sealihast ja hapukapsast ning pakkuda värskeid ja kergemaid elamusi.
Tema valikus on madalal temperatuuril küpsetatud Saaremaalt Pähkla kasvandusest pärit forell, mille peal olid austerservikud. “Kasvanduse seened on hea lahendus, kui ei ole varutud talveks metsast kukeseeni,” põhjendas Lepik.
Inspiratsioon pärineb antud toidu puhul kuulsast Wellingtoni liharoast, aga üldse ilma taina osata. Leiba võib tema sõnul alati kõrvale süüa või ka üldse karaskit teha. Taigna osa täidab aga hoopis nuikapsas, mille peal kanepiseemned, mis annavad pähklinooti.
Alati tuleb toorainete asendamisel olla vastavalt võimalustele loominguline. Forelli asemel võib olla näiteks ka angersäga ning kanepi asemel ükskõik, mis seemned.
Põhiidee on selles, et kogu tooraine on eestimaine. “Nuikapsast hetkel veel on. Peakapsa sisse enam niiväga ei mähi. Lehtkapsast ka saab veel kuni lund ei ole, aga muud kapsalised enam ei ole Eestist,” põhjendas Lepik.
Porgandisalati peal olev juust imiteerib koka sõnul lund, mida aga eriti ei ole. Musta küüslaugu kasutamist Hollandi kastmes põhjendas Lepik selle populariseerimise vajadusega. Kasutada võib nii püreed või pastat, mida kätte saab.
“Kõik kardavad küüslaugu teravust ja lõhna. Mustal küüslaugul on maitse olemas, aga see on magus ja võib julgelt manustada. Õnneks on hakatud seda Eestis tegema ja pakkuma,” julgustas Lepik.
Mulgipuder oli laual, sest see on pärandtoit. “Võiks rohkem pärandiga tegelda ja kartul võiks laual olla. Mulgipuder täidab seda rolli. Lisaks kimchi kui Eestis populaarsust koguv salat. Versioone on sellest rohkelt ja seda jõuab kenasti enne jõule teha,” rääkis Lepik.