Päevatoimetaja:
Kadri Suurmägi

Eesti mesinike vihje sunnil eemaldas Lidl müügilt võltsmee (5)

Copy
Eesti turg on Euroopaga võrreldes päris hästi kontrollitud ja siin poekettidest naljalt võltsmett ei saa.
Eesti turg on Euroopaga võrreldes päris hästi kontrollitud ja siin poekettidest naljalt võltsmett ei saa. Foto: Arvet Mägi/Virumaa Teataja

Viimased aastad intensiivselt Eesti meeturu korrastamisega tegelenud Eesti Kutseliste Mesinike Ühing (EKMÜ) on võitlusesse kaasanud ka Läti ja Leedu kolleegid ning koostöös õnnestus eemaldada neis maades Lidli kaubaketist müügilt võltsmesi.

Vihje Lidlis müügil oleva ja Eestis juba ärakorjatud mee “Mazurskie miody” kohta saatis Läti ja Leedu kolleegidele EKMÜ. Lätis edastas sealne mesindusorganisatsioon Lidlisse EKMÜ saadetud testi tulemused ja Lidl korjas seepeale toote müügilt.

Leedu mesinike liit pöördus kohaliku toidu- ja veterinaariameti poole palvega teha erakorraline kontroll.

“Sellele meele tehtud analüüside tulemused ei vasta QSI-labori põhjal meele kehtestatud nõuetele ja tuvastati meele ebatüüpilised suhkrud,” teatas läinud nädalal Leedu Mesinike Liit. Analüüsi tulemusena kohustas järelevalve Lidli toote müügilt ära korjama.

“Sellest on näha, et ka väiksel sektoril on jõudu seista ausa turu eest,” ütles EKMÜ esimees Mario Kalvet. “Kui alustasime 2018. aastal kaubanduskettidest mee juhuproovide võtmisega, oli kahtlus, et Eesti lettidele jõudnud importmeest võib iga kolmas purk olla võltsing. Nüüd katab kohalik mesi vajaduse ära, kaubandusketid on teadlikumad ning Eesti turg on Euroopaga võrreldes päris hästi kontrollitud: viimased 4–5 aastat teeb PTA kauplustes müügil olevatele metele järjekindlalt kontrolli ja saadab proovid Saksamaale tuumamagnetresonants (TMR)-uuringutele.”

EKMÜ on andnud oma panuse ka uudse mee-DNA metoodika loomisse. Just selle, kogu maailmas unikaalse testi pärast saabub ülehomme, 14. augustil Eestisse Euroopa Kutseliste Mesinike Ühingu (European

Professional Beekeepers Association, EPBA) president Bernhard Heuvel, kaasas Saksamaa kaubanduskettidest võetud 30 meeproovi.

Koos kutseliste mesinike esindajatega viiakse need Tartu tervisetehnoloogiate arenduskeskusse DNA-analüüsi. Protsessist valmib kohapeal filmilõik meevõltsimist uuriva dokumentaali tarbeks. Eestist minnakse koos edasi Soome sealsetest kauplustest meeproove koguma. Meeproove plaanitakse koguda kõigist Euroopa riikidest ning tulemused avalikustatakse.

2023. aastal tehtud testis selgus, et 46 protsenti Euroopasse imporditud meest on võltsing.

Kalveti sõnul ei ole võltsmee puhul tegu lihtsalt tarbija petmisega, vaid petukaup võib olla tarbijale potentsiaalselt ohtlik. “EKMÜ ja riikliku järelevalve testid näitavad, kas purgis on mesi või mitte,” ütles ta. “Seda, mis purgis tegelikult on, testid ei näita. Petturid võivad kasutada suhkrut, aga ka kunstlikke magusaineid. Enne, kui me ei tea, mis tegelikult purgis on, ei saa väita, et see on ohutu. Pettuse lettidelt kõrvaldamine võtab aega, kuid me tegutseme seni, kuni turul on ainult ehtne mesi.”

Võltsmesi on ülemaailmne probleem, mis eriti valusalt mõjutab kohalikku mesindust neis riikides, kus valitsuse regulatsioonidega turgu ei kaitsta. Näiteks 2023. aastal tehtud testis selgus, et 46 protsenti Euroopasse imporditud meest on võltsing. On turge, kus 100 protsenti meest on võltsing.

Tagasi üles