eeterlikku õli, kautšukit. Kadedust äratav on taime bioaktiivsete mikroelementide sisaldus, ja seda inimesele vajalikes ning ohututes kogustes: vanaadium, nikkel, strontsium, kroom, gallium, tallium, molübdeen, tsink ja vask.
Preparaatidel on kootav, verejooksu peatav, östrogeenne, valuvaigistav, rahustav, kuse- ja sapieritust toniseeriv, higileajav, spasmolüütiline ning põletikuvastane toime. Hobumadaratee aitab reuma, maksa- ja neerupõletike ning verehaiguste korral.
Madaramahlast valmistatavat salvi kasutatakse haavandite ja ekseemi raviks. Ürti (õied koos vartega) korjata õitsemise ajal, juuri sügisel, kusjuures värskete taimede ravimtoime on tugevam kui kuivatatutel. Õietee on magusa lõhna, kollase värvi ja hea maitsega.
Põletikuliste nahahaiguste korral (akne, furunkuloos, koeranaelad jne) aitab hästi värske mahl. Värske mahla valmistamiseks pese kogutud ürt läbi ja pressi niiskelt tsentrifuugis mahlaks. Säilita väikestes suletud pudelites harilikus külmikus. Mahla parimaks säilimiseks soovitatakse ühele liitrile mahlale juurde segada
100 g piiritust. Tupsuta mahlaga iga päev probleemseid, eelnevalt puhastatud kohti. Tugevama kahjustuse korral ka paar korda päevas.
Kõhuvalude ja kõhulahtisuse korral aitab kõige paremini hobumadara ürdi pulber. Puhasta kuivatatud ürt vartest ja peenesta mass uhmris. Manusta 2 g kaupa kolm-neli korda päevas.
Nahapõletike ja närvivalude korral võib teha madaravanni. Selleks võta paar korralikku suurt peotäit madara värsket või kuivatatud ürti. Vala peale paar liitrit keeva vett ja lase kinnises nõus tund aega seista. Kurna ja lisa see soojale vanniveele. Leba vannis 20–25 minutit, loputa vanniveega ka juuksed. Seejärel loputa ennast sooja veega üle ja kuivata. Kuuri pikkus maksimaalselt 2 nädalat, pidada