Väiketraktoritega kündjaid ootab sel aastal kolm jõuproovi

Heino Laiapea
, agronoom
Copy
Esimese põkade künnivõistluse võitjad 2021. aastal Olustvere Eesti künnimeistrivõistlustel: Heiki Hiiemäe (vasakult), Toivo Sepp ja Kalle klandor.
Esimese põkade künnivõistluse võitjad 2021. aastal Olustvere Eesti künnimeistrivõistlustel: Heiki Hiiemäe (vasakult), Toivo Sepp ja Kalle klandor. Foto: Heino Laiapea

Olustverest 2021. aasta sügisel alguse saanud T-25 künnivõistlus on kasvanud kõige populaarsemaks võistlusklassiks. Tänavu peetakse nendele masinatele koguni kolm künnivõistlust.

17. augustil koos künni MM-ga Tartumaal Rõhul mahub kündma kuni 20 traktorit, 21. septembril samaegaselt Olustvere rahvusvahelise künnivõistlusega pole „põkakündjate“ arv piiratud.

Kui kahel esimesel võistlusel künnavad väiketraktorid vaid kõrremaaad, siis Eesti 50. künnimeistrivõistlustel 27.–28. septembril Vändras nii kõrre- kui rohumaaad. T-25 klass kuuulub ühena viiest Eesti 50. künnimeistrivõistluste arvestusse.

Väiketraktorite ja atrade tehniline nõustaja on Heino Soomets Olustverest. Ta on sel talvel lahkunud Olustvere kauaaegse künnikoolitaja Elmut Lehiste töö jätkaja. Heino Soomets on taastanud kolm DT-20 ja T-25 tüüpi traktorit, milledele kõigile leitakse ka kündjad. Nii võistluskünni kui prooviplatsi mõõdud on 12x40m.

T-25 künnivõistlused 2024. aastal

17. augustil Tartumaal Rõhul

21. septembril Olustveres

27.–28. septembril Vändras

Kõik kolm võistlust on ühesuguse Olustveres koostatud juhendi järgi. Osa Olustvere kandi kündjaid on juba otsustanud võistelda kõigil kolmel võistlusel. Taoline võimalus ei tarvitse korduda. Peakohtunik on AS Vändra juhatuse esimees Margus Lepp nagu ka varasematel võistlustel.

Iseehitatud adrad

Kündjate hulgas on avaldatud arvamust, kas kaasaegsemad võimsamad traktorid spetsiaalsete võistlusatradega peaksid võistlema eraldi arvestuses. Enamik atru on iseehitatud ning pealtvaatajatele huvitava lahendusega. Kui kündjaid on palju, võib kaaluda hindamst eraldi kategooriates.

Selline harrastuskündjate jõuproov on hea künnioskuste levitaja. Samas on see hästi jälgitav ka pealtvaatajatele.

Idee T-25 klass Eesti künnimeistrivõistluste kavasse võtta tuli 2021. aasta suvel. kui nägin Helme mehe Tarmo Tamme õuel kahte põkat. „Lähme kündma,“ ütlesin.

Agronoomiharidusega Tarmo Tamm oli päri ja Olustvere mehed Elmut Lehiste ja Riho Kala kohe uue võistlusklassi loomisega nõus. Et samal ajal peeti Olustveres ka Eesti künnivõistlused, ongi 11 harrastuskündjat ametlikult Eesti künnimeistrivõistlajate nimistus. Esimese võistluse esikolmik Toivo Sepp, Heiki Hiiemäe ja Kalle Klandorf.

Tänu Olustvere meestele!

Olustvere TMK õppetalu juht ja kauaaegne künnivõistluste korraldaja Riho Kala teatas, et sel aastal on Olustveres T-25 kündjatele ka uus auhinna kategooria. „Hindame atraktiivsemat kündjat koos traktoriga! Seega mõlgutage mõtteid, kuidas oma suksu ja ka ise ennast kaunistada

"Varsti paneme reklaami ka Facebooki, et saada lisaks veel väikeharrastajaid!" kirjutas Riho Kala kündjatele. Olustvere ametikoolis jagatakse künniõpetust juba 1967. aastast.

Kes soovib T-25 kündjatega liituda palun võta ühendust Heino Soometsaga (56610896) ja Margus Lepaga (5203971, margus.lepp@agrone.ee)

Tagasi üles