Kuumal ajal vajavad kastmist nii lillepeenrad, ampli-, kasti- ja potitaimed ja köögiviljad kui ka muru ja marjapõõsad. Kõige suurem janu on suurte lehtedega taimedel ja neil, mis kasvavad liivases pinnases, puud ja põõsad saavad suuresti ise hakkama ning kergem on ka neil aiapidajatel, kel on taimed turbases või savises mullas.
K-rauta Tondi kaupluse juhataja Eveli Uibomets jagab praktilisi soovitusi aia janu kustutamiseks.
Kasta tuleb harva, aga ohtralt
Päikeselise ja palava ilmaga on taimede janu suur ja kasta tuleb ohtralt. Tihti tehakse seda valesti – taimi ei tohi kasta liiga sageli ja pindmiselt, vaid harva ja põhjalikult. Kui taim saab vett sageli, aga ebapiisavalt, siis kerkivad juured mulla pinnakihti ja taim muutub hoopis janusemaks. Testida saab näppu mulda pistes – kui sõrm ei saa üleni niiskeks, vajab taim veel kastmist. Mida palavam päev, seda rohkem taimed vett vajavad, aga see ei tähenda, et peaks kastma kolm korda päevas, vaid üks kord ja korralikult.
Kasta tasub öösel, varahommikul või hilisõhtul
Kui vähegi võimalik, ei tasu jätta kastmistööd lõunasele ajale, mil päike on kõrgel. Kasta võiks hommikul vara või õhtul hilja, kui õhutemperatuur on madalam, sest siis aurab vett vähem ära. Poti- ja amplitaimi ei tohiks palaval ajal kasta kindlasti, see teeb taime juurtele liiga.
Erilist tähelepanu vajavad hiljuti istutatud taimed
Kuivus ja kuumus on eriti ohtlikud hiljuti istutatud taimedele ja värskelt külvatud murule, neid tuleb praeguse kuumaga kasta korralikult. Kui täiskasvanud puud ja põõsad saavad reeglina hakkama, siis sel kevadel või suvel istutatud taimed vajavad kastmist.
Ära kasuta jääkülma vett
Kastmiseks sobib kõige paremini leige vesi. Jäiselt külm vesi võib põhjustada taimedel haiguseid, seetõttu võiks lasta külmal kraaniveel enne kastmist päikese käes soojeneda või kasutada eelnevalt kogutud vihmavett või loodusliku veekogu vett, mis on enamasti piisavalt soe.