Õues küündib õhutemperatuur 30 kraadini ja kasvuhoones on veelgi palavam, see aga teeb tomatitele suurt kahju, sest kuumus muudab õietolmu steriilseks ja õied lihtsalt varisevad maha ega kasvata vilju.
Kuumas kasvuhoones tomateid loota pole
Tomatitele on parim temperatuur 22-26 kraadi ja ohtlikuks muutub asi 32 kraadi juures. Pikalt üle 30kraadi püsiv temperatuur ei meeldi ka paprikatele, kurkidel on piir 35 kraadi juures.
Kui tomatitaim keerab oma lehed ülespidi rulli, siis võib see olla liigsest kuumusest, nimelt lehti keerates suleb taim õhulõhed, et vältida aurustumist lehtede kaudu. Aeglustub ainevahetus ja taimed ei omasta pinnasest toitaineid isegi siis, kui neid hoolega kasta.
Pärnumaal suurt tomatimaja pidav Kaire Tursk on Maa Elule rääkinud, et kuumusekahjustust annab õitel – nii tomatil, kurgil, paprikal kui teistelgi taimedel – pisut tagasi pöörata, kui õhtul taimede ladvaosa üle käia kerge Altosani uduga. Tegu on boori ja tsingi seguga, mis lubatud kasutamiseks ka mahekasvatuses ja vabalt müügil kõigis aianduskeskustes.
Altosan aitab mahedalt võidelda ka mitme taimehaigusega. Altosan puhul aitab ainult pritsimine ja kasta sellega pole mõtet, sest boor on väheliikuv element ja taim ei saa selle lahuse môju läbi juure kätte.
Kuumade ilmadega tuleb kavuhoone uksed-aknad lahti hoia, et õhk liikuda saaks. Jahutamiseks soovitatakse kasvuhoone vahekäigud vett täis lasta, nii saab temperatuuri pisutki alla. Iseasi, kas selleks vett jagub. Üldjuhul tasub tomateid kasta kord nädalas ja väga põhjalikult. Sage kastmine muudab tomati juurestiku pinnapealseks ja põua suhtes tundlikuks.
Kel käepärast varjutuskangas, võib sellega kasvumaja katust katta, et päike otse sisse ei saaks paista, hädas aitab ka üle maja tõmmatav katteloor.