Amet alustas hukkunud mesilaste pärast juurdluse

maaelu.postimees.ee
Copy
Mesilased mesipuu lennulaua ümber
Mesilased mesipuu lennulaua ümber Foto: Arvo Meeks

Põllumajandus- ja Toiduamet (PTA) sai 27. mail teavituse, et Viljandimaa mesilas on tuvastatud mesilastel mürgistustunnused. Alustatud on uurimist, et välja selgitada mürgistuse allikas.

PTA taimekaitse ja väetise osakonna juhataja Tiina Kärneri sõnul on praegu vara öelda, kuidas mesilased proovist leitud toimeainetega kokku puutusid.

Lähtudes tuvastatud olukorrast kohapeal, ei olnud tegemist mesilaste massilise hukkumisega. „Hukkunud mesilastest võetud proovist leiti tsüpermetriini, dimoksüstrobiini ja boskaliidi jääke. Ekspertarvamuse kohaselt võib suremuse põhjuseks pidada selgelt domineerivat tsüpermetriini mõju. PTA tegeleb asjaolude uurimisega, et leida võimalik mürgistuse allikas,“ lisab ta.

Tsüpermetriin toimeainena on kasutusel nii taimekaitse- ja putukatõrjevahendina kui ka veterinaarravimites.

Taimekaitsevahendina on tegemist laia toimespektriga kontaktse insektitsiidiga, mida kasutatakse nii põllu- ja aiakultuuridele kui dekoratiivtaimedele. Taimekaitsevahendina kasutamisel on range kasutuspiirang, mida ütleb ka hoiatuslause infolehes: SPe8 Mesilastele ja teistele tolmeldajatele ohtlik. Keelatud kasutada õitsvatel põllumajanduskultuuridel ja umbrohtudel. Kui ei esine õitsvaid taimi, siis on lubatud kasutada ajavahemikus 22:00–05:00.

Tagasi üles