Talvest saati sõidan paar korda kuus mööda ühest iseäralikust raielangist, algul arvasin, et tööd seal pooleli, aga nüüdseks tundub, et nii jääbki. Nimelt on Pärnumaal Lavassaare ligidal maantee kõrval auvas metsatukas jäänud raielangile püsti rohkelt puid, millel silmajärgi hinnates kolme-nelja meetri kõrguselt oksad maha saetud, osadel puudel aga jämedad oksad lihtsalt küljest rebitud. Vaatepilt on pehmelt väljendudes kole.
Küljest rebitud okstega puu on ametniku sõnutsi liigirikkuse tagaja
Uurisime meie looduse hea käekäigu eest seisma pidavast Keskkonnaametist, mis seal metsatukas toimumas on.
Keskkonnaameti metsaosakonna juhataja Olav Etverk ütles koha peal tehtud piltide vaatamise järel: “Fotode põhjal on tegemist säilikpuudega lageraie langil. Metsaseaduse järgi peabki säilikpuud alles jätma, sest sellised puud tagavad elustiku mitmekesisuse. Nii elavad kui surnud säilikpuud on oluliseks elupaigaks mitmetele putukaliikidele, samuti võivad need olla sobivaks pesapaigaks lindudele ning kasvukohaks seene- ja samblikuliikidele.
Rootsis ja Soomes on selline säilikpuude alles jätmine tavalisem, kui Eestis. Silmale võib see olla tõesti alguses harjumata vaadata ning tunduda koledana. Siiski on mõne aja pärast need alles jäetud puutüükad samasugused nagu looduslikult tormi tagajärjel murdunud puud.”
Kasvavaid säilikpuid või nende säilinud püstiseisvaid osi tuleb lageraielangil säilitada tüvepuidu kogumahuga vähemalt viis tihumeetrit ühe hektari kohta, üle viie hektari suurusel lageraielangil vähemalt kümme tihumeetrit ühe hektari kohta.
Seega säärast metsa nähes teadke, et metsaseaduse järgi on kõik korras ja nii tagatakse meie metsade liigirikkus.