Täna jõuab Eesti kohale vääveldioksiidi pilv

maaelu.postimees.ee
Uuendatud 22. märts 2024, 10:07
Copy
Teadlaste sõnutsi ei mõjuta Islandilt saabuv pilv meie õhukvaliteeti.
Teadlaste sõnutsi ei mõjuta Islandilt saabuv pilv meie õhukvaliteeti. Foto: EVE NAABER

17. märtsil toimus Islandil Reykjanesi poolsaarel vulkaanipurse, mis on alates detsembrist piirkonnas esinenud neljast registreeritud purskest suurim. Copernicuse atmosfääri seire teenus (CAMS) on jälginud Euroopa poole suunduvat vääveldioksiidi (SO2) pilve, mis homme jõuabki Balti riikide kohale.

Keskkonnaagentuur andis teada, et CAMS atmosfääri koostise prognoos põhineb satelliitide vaatlusandmetel ning sisaldab infot SO2 hulga kohta atmosfääris. Vulkaanipursked on SO2 oluline allikas. Pärast purset tehtud prognoos Islandi kohta näitab suurenenud SO2 koormusega (kuni 10 Dobsoni ühikut) pilve liikumas Põhja-Atlandilt üle Iirimaa ja Ühendkuningriigi, selle saabumist neljapäeval Skandinaaviasse ja siirdumist üle Läänemere. Pilv jõuab reedel Balti riikide, Poola ja Kirde-Venemaa kohale.

CAMS vanemteadur Mark Parrington: „Eelmiste pursetega ei kaasnenud nii palju SO2 emissioone, et seda oleks saanud vaadelda ja meie süsteemidesse assimileerida. Seekord on SO2 hulk selgelt vaatlusandmetes näha ja me jälgime hoolega pilve tema teekonnal üle Põhja-Euroopa, kuigi me ei oota sellelt mingit mõju õhukvaliteedile või kliimale.“

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles