Toon siinkohal välja Statistikaameti andmed, mis näitavad talinisu saagikust aastate lõikes.
Saagikus on liikunud üles ja alla, aga üldiselt oleme jäänud sarnasele tasemele nagu aastal 2012.
Tänasel päeval kulub ühel hektaril talinisu tootmiseks 1000 eurot, 12 aastat tagasi 700. Tasuvus-saagikus täna on 5 t/ha, 12 aastat tagasi 3,5 t/ha. Kuid kumba saagikust on meil läbi aastate olnud lihtsam saavutada?
Odavamalt tootmine on ahvatlev variant, aga kõigil põllumeestel on püsikulud, mis tuleb nii või teisiti tasa teenida. Ja kui sa põldudesse üldse ei panusta, siis võib saak nii väike olla, et lõpetad ikka miinusega. Või teed oma kallimale varale, mullale, karuteene. Negatiivsed tagajärjed annavad tunda veel mitu aastat.
Seepärast panustangi mina näiteks vahekultuuride kasvatamisse, mis võiks kaasa tuua madalamad väetisekulud ja muutma mullad põuakindlamaks. Paraku on see pikk protsess, mille tulemusi näen alles aastate pärast.
Paljud tahaks nüüd selle peale öelda, et põllumehed saavad ju toetusi. Tõsi. Põllumajandustoetused suurenesid järk-järgult kuni aastani 2022, 2023. aastal algas uus toetuste periood ning ümberkorraldused ja uued meetmed tõid tootjatele toetuste 30% alanemise ehk langesime tagasi 2019. aasta tasemele.
Toetuste eesmärk on hoida vilja hind mõistlikul tasemel, et võimalikult suurel hulgal inimestest oleks juurdepääs toidule. Tänaseks võib tõesti öelda, et toetused on hoidnud teravilja hindasid madalamal, aga poes me seda mõistlikku hinda ei näe. “Mõistlikku” hinda tunnevad vaid põllumehed, kelle kasumimarginaal on nüüdseks olematu või lausa miinuspoolel.
Kas laenud aitaks?
Kas ma kurdan liiga palju? Kuidagi ei tahaks kurta. Pigem võiks olla see väike sissevaade põllumajandusega mitte kursis olevale inimesele, mis põllumajandussektoris toimub ning miks kolleegid Euroopas protestivad.
Hiljuti tuldi välja mõttega, et Maaelu Edendamise Sihtasutus võiks pakkuda pikemaajalisi laene käibevahendite nappuse leevendamiseks, aga mina näen seda kui jaanilõkke kustutamist kõrremahlaga – madalate viljahindade jätkumisel toimub miinuse tootmine endiselt edasi.
Mõni hea saagiaasta võib meid aidata uuesti plusspoolele, aga see ei lahenda tootmiskulude pideva kasvu probleemi.
Tõnis Soopalu
- Kasvatab Jõgevamaal taliotra, -nisu -rapsi, suviotra ning põldhernest ja seda ca 280 hektaril.
- Jagab oma tegemisi ka Instagramis ja blogis.