Eesti parimat toiduainet valitakse juba 30. korda

maaelu.postimees.ee
Copy
2023. aasta parimaid toiduaineid tunnustasid auhinnatseremoonial Toiduliidu juht Sirje Potisepp, Toiduliidu volikogu esimees Veljo Ipits, Vabariigi Presidendi abikaasa Sirje Karis ja regionaalminister Madis Kallas.
2023. aasta parimaid toiduaineid tunnustasid auhinnatseremoonial Toiduliidu juht Sirje Potisepp, Toiduliidu volikogu esimees Veljo Ipits, Vabariigi Presidendi abikaasa Sirje Karis ja regionaalminister Madis Kallas. Foto: Sven Tupits

Toiduliit kuulutas täna välja konkursi Eesti Parim Toiduaine 2024, kuhu saavad toidutootjad oma uusi tooteid esitada 23. veebruarini. Toiduekspertide ja tarbijate abil valitakse parimad Eestis toodetud toiduained juba 30ndat korda.

Iga-aastase toiduainete konkursi eesmärgiks on tutvustada tarbijatele uusi tooteid ja innustada tootjaid tegelema tootearendusega. Eesti Toiduainetööstuse Liidu juhataja Sirje Potisepa sõnul on tänavune sündmus eriline, kuna väärikas ja tootjate poolt kõrgelt hinnatud konkurss sai alguse täpselt 30 aastat tagasi, 1994. aastal.

Toiduliidu juht toob märgilisena välja, et kõige esimese konkursi võidutoode Võideks on tänaseni edukalt turul. Omas ajas innovaatilise toote edule aitas sisu kõrval oluliselt kaasa pakend.

"Kui konkurss 30 aastat tagasi algas, mängis pakend suurt rolli. Olime ju varasemalt harjunud paberisse ja pärgamenti pakitud toiduainetega ning efektselt ja värviliselt pakendatud tooted tekitasid ka tarbijates positiivse üllatuse. Ka nüüd, aastakümneid hiljem on pakend tõusnud taas troonile, kuid sellele on tugevalt tulnud juurde keskkonnaaspekt. Tähtsaks on saanud tootmise ja tarbimise võimalikult väike jalajälg ning eelistatakse pakendeid, mida saab loodussäästlikult toota ja lihtsasti ümber töödelda," selgitab Potisepp ja avaldab lootust, et ka tänavusel konkursil leidub üllatajaid nutika pakendamise vallas.

Toiduliidu juhi sõnul saadab keskkonna- ja kasutajasõbraliku pakendi kõrval konkursil edu tooteid, milles on rõhku pandud nii tervislikkusele kui suurepärasele maitsele.

"Jälgime tarbijate käitumist ja valikuid ning käime konkursi läbiviimisel ajaga kaasas. Ühe viimase uuenduse näitena võib tuua Lemmik vegantoote, mida valime erikategooriana nüüd teist aastat," ütleb Potisepp ja toob välja, et kui konkurss on jätkuvalt populaarne 30 aastat, märgib see selgelt usaldusväärsust ja kvaliteeti.

"Konkurss on tootjate poolt hinnatud ja võidutooteid saadab müügiedu – see kinnitab, et oma ala professionaalidest koosnev hindamiskomisjon teeb parimate väljaselgitamisel tõeliselt head tööd," lisab Toiduliidu juht.

Kuigi Eesti toiduainetööstus on innovatsioonilembene ja ka tarbijate maitse-eelistused muutuvad üsna kiiresti, on paljud konkursi võidutooted jäänud tarbijate südametesse ja pidanud ajaproovile vastu juba enam kui kümme aastat. Veelgi kauem, üle 15 aasta on Eesti Parima Toiduaine konkursi võitjatest meie poelettidel lisaks Võideksile näiteks Haps hapupiimajook ja õlu Saku Kuld.

Konkursi ligi kolmekümneaastase ajaloo jooksul on kokku välja antud üle 400 Eesti Parima Toiduaine märgise. Sarnaselt varasematele aastatele selgitatakse ka tänavu lisaks parimale toiduainele kuldmärgise saaja mittealkohoolsete jookide, alkohoolsete jookide ning lisandväärtusega toiduainete kategoorias. Valitakse parimad ka tootegruppide ja piirkondade lõikes ning antakse välja eriauhinnad Rahva Lemmik, Meedia Lemmik, Kaupmeeste Lemmik, Lemmik vegantoode ja Tallinna Linna eriauhind.

  • Konkursile saavad toiduainetööstused esitada uusi Eestis toodetud tooteid, mis on turule tulnud 2023. aasta jooksul.
  • Konkursile kandideerimine on avatud 23. veebruarini.
  • Tooteid hindab teadusasutuste, ministeeriumide, järelevalveasutuste, kaubanduse esindajatest ja teistest toiduvaldkonna ekspertidest koosnev hindamiskomisjon.
  • Eesti Parima Toiduaine tänavuse konkursi võitjad kuulutatakse välja Toiduliidu Aastakonverentsil 16. aprillil.
Kommentaarid
Copy
Tagasi üles