Matetee lehti saab kasvatada oma kodus

Toivo Niiberg
, Räpina aianduskooli õpetaja
Copy
Matepuuistandus. Peamine matetee valmistaja ja eksportija on Brasiilia. 
Matepuuistandus. Peamine matetee valmistaja ja eksportija on Brasiilia. Foto: Shutterstock

Iileks (Ilex) ehk astelpõõsas on astelpõõsaliste sugukonda kuuluv taimeperekond, kuhu kuulub nii igihaljaid kui ka heitlehiseid puid, põõsaid ja ronitaimi. Eestis saab aedades kasvatada nelja-viit liiki. Paremini on vastu pidanud teravalehine iileks (Ilex aquifolium) ja männas iileks (I. verticillata), millest on aretatud ka mitmeid dekoratiivseid sorte. Iilekseid saab Eestis kasvatada peamiselt Lääne-Eesti rannikualadel ja saartel.

Iileksitest tähtsaim ja tuntuim taim on matepuu ehk paraguai iileks (Ilex paraguariensis). Matepuud võib meie tingimustes kasvatada toataimena ja seda üsnagi edukalt. Kuna teda annab tee saamiseks pidevalt pügada, siis pole karta, et ta majakatusest läbi kasvab. Eriti sobiks talle talveaed või hästi valgustatud, suure vaateaknaga elutuba, suvel meeldiks valgusrikas koht aias.

Taim ei ole mitte ainult aasta ringi dekoratiivne, vaid teda iseloomustab meeldiv õite aroom. Õied ilmuvad kahe-kolme aasta vanusele taimele. Taime lehti saab leotada kuumas vees, et valmistada jooki, mida tuntakse mate nime all.

Nii kogu taim kui matejook sisaldavad kofeiini. Mate sisaldab palju antioksüdante, need kaitsevad inimorganismi rakke vabade radikaalide eest, mis põhjustavad näiteks südamehaigusi ja vähki. Mate sisaldab kolme ksantiini: kofeiini, teobromiini ja teofülliini. Mate kofeiini nimetatakse sageli guaraniiniks. Mate sisaldab ka makroelementidest kaaliumi ja magneesiumi ning mikroelementidest mangaani.

Ameerika põlisrahvad guaraniid ja mõned tupi kogukonnad, kelle territoorium kattis tänapäeva Paraguay, kasvatasid ja tarbisid matelehti enne Ameerika mandri koloniseerimist. Neid tarbisid ainult praeguse Paraguay territooriumi kahe piirkonna põliselanikud, täpsemalt Amambay ja Alto Paraná departemangu elanikud. Pärast seda, kui jesuiidid avastasid need piirkonnad, levis mate laialt kogu provintsis ja mujal Hispaania kolooniates.

Jumalate kingitus

Põliselanikud uskusid, et mate on jumalate kingitus, mis anti neile elu alalhoidmiseks, elujõu suurendamiseks ja haigete tervendamiseks. Vaimse ravimtaimena kasutati matet jumalateenistustel ja hõimu­tseremooniatel.

Matepuu on algul väike põõsas, mis kasvab kuni 15 meetri kõrguseks puuks ning meenutab kaugemalt vaadatuna meie kaske. Kofeiini sisaldavad lehed on igihaljad, kuni 10 cm pikkused ja 3–5,5 cm laiused, kergelt sakiliste servadega ning sarnanevad hariliku teepõõsa lehtedega. Nelja kroonlehega õied on väikesed ja rohekasvalged. Vili on 0,5 cm läbimõõduga punane luuvili.

Lehtede kogumiseks lõigatakse ära oksad koos lehtedega. Kuivatamise eel murtakse suuremate okste küljest väiksed lehtedega oksakesed, mille läbimõõt ei tohi ületada

0,4 mm.

Pärismaalased närvutasid peeni oksi algul tule kohal ja seejärel kuuma õhu voolus. Kuivatamisprotsess kestis 10–24 tundi – mida kiiremini lehed said kuivatatud, seda parem oli tee kvaliteet. Tänapäeval toimub protsess tehastes ja arvutite kontrolli all kuivatustrumlites. Peamine matetee valmistaja ja eksportija on Brasiilia, järgnevad Argentina ja Paraguay.

Matepuru pannakse anumasse, valatakse peale kuuma või külma vett, lastakse tõmmata ja juuakse siis läbi peenikese toru ehk bombilla. 
Matepuru pannakse anumasse, valatakse peale kuuma või külma vett, lastakse tõmmata ja juuakse siis läbi peenikese toru ehk bombilla. Foto: Shutterstock

Tavaliselt asetatakse matepuru pudelkõrvitsast valmistatud anumasse, valatakse peale kuuma või külma vett, lastakse tõmmata ja juuakse siis läbi peenikese toru ehk bombilla. Matenõu koos bombilla’ga käib vestlusringis käest kätte ja seda juuakse kordamööda.

Matepuu toataimena

Kui matepuud toas kasvatada, peaks muld olema kergelt happeline (pH kuni 6,8), savikas, aga samas vett läbilaskev ning püsivalt niiske. Taim ei ole põuakindel ja substraadi läbikuivamine on ohtlik. Kasuks tuleb sooja veega piserdamine. Taim vajab pidevat pügamist ja võra kujundamist – kõik lõigatu läheb tee valmistamiseks.

Kuna matepuu kasvab algul aeglaselt, saab pügamist alustada alles viiendal kasvuaastal. Kevadest sügiseni tuleks taime väetada kord nädalas kanakaka või verejahu lahusega.

Taime on kergem paljundada pistikutest ja raskeim seemneist. Saladus seisneb selles, et mate seemned idanevad ainult siis, kui need läbivad piirkonna kohalike lindude seedetrakti, ja selliselt töödeldud seemned idanevad omakorda 30–90 päeva.

Pistikuid tuleks esmalt mõjutada juurdumist soodustava hormooniga ja juurutada turba ning perliidi segus temperatuuril 20–23 °C niiskes keskkonnas. Nii spetsiaalselt ettevalmistatud seemneid kui ka paari-kolmeaastaseid taimi saab osta interneti kaudu.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles