Selline ühe aasta ilmastiku lühikirjeldus sisaldab silmanähtavaid vastuolusid. Ühelt poolt võrdleme mõõdetud väärtust, näiteks kuu keskmist temperatuuri, mingi normaalsusega – pikaajalise keskmisega. Nagu märkasite, domineerib siin läbi aastaaegade sõnapaar “keskmisest soojem”. Väljend, mis ei tekita erilisi emotsioone, justnagu ei seostugi päriseluga. Teiselt poolt kirjeldame aga iga aastaaja juures midagi ebatavalist – seda, mis jäi meelde, erines tavapärasest. Kirjeldame värvikalt ilmasündmusi, millega kaasnes külm tuba, ikaldus, hinnatõus, kaos. “Keskmisest soojem” ei tõmba kuigivõrd lugeja tähelepanu, “massiline elektrikatkestus” või “sajandi suurim põud” aga küll.
Aasta 2023 oli maailma keskmisena kõigi aegade kõige soojem. Ent eestlased, kes muidu on üsna murelik rahvas, ei muretse EIP (Euroopa Investeerimispank) küsitluse tulemuste põhjal kliimamuutuse pärast, hinnates seda vähetähtsaks, võõraks mureks. Võibolla me lihtsalt ei taju keskmise muutusena kirjeldatava protsessi olemust? Meid ju see globaalne kuumus pealtnäha ei puudutanudki – meil olid omad mured. Miks peakski muretsema maailma keskmise temperatuuri tõusu pärast, kui meil on elektriliinid kolmandat talve lume all lookas ja öökülm räsib meie aedu veel juuniski. No ja see pisiasi, et vihma ei saja. Või kui sajab, siis valel ajal ja vales kohas ning liiga palju korraga. Aga kus see lubatud soojenemine siin ikkagi on, ah?
Siiski, muretsemist ei tasu nii kergelt kõrvale lükata. Puid ja traate painutavad lumesajud või hilised öökülmad ei tähenda paraku seda, et Eesti oleks järsku võluväel üleilmsest kliimasoojenemisest pääsenud. Ei, kahjuks me ei ela eraldi planeedil ja meid mõjutavad täpselt samad globaalsed protsessid, mis teisigi Maa asukaid. Globaalset soojenemist näitavadki need üha harjumuspärasemaks muutuvad “keskmisest soojemad” kirjeldused, samuti üha kõrgemale kerkivad keskmised. Räästani hanged ja hilised hallad meenutavad meile lihtsalt seda, et me elame päris kaugel põhjas. Tuletades korraks meelde geograafiat: Tallinnast pooluse poole asub vaid kolm pealinna: Reykjavík, Helsingi ja Oslo. Ka tulevikus jõuab meile Arktikast 30-kraadine pakane ja kesksuvine öökülm. Seda siiski üha harvem ja üha lühemaks ajaks, sest Arktika soojeneb praegu eriti kiiresti.