/nginx/o/2023/12/27/15800890t1h9588.jpg)
Sigade Aafrika katku tõttu on ohutusnõuded olnud viimastel aegadel nii karmid, et üks 8-aastane laps ei pruugigi olla oma elus päriselt siga näinud, kuigi Eestis kasvatatavate sigade arv on 300 000 ligi.
Sel kevadel rõõmustasid seakasvatajad, et tänu eriloale said Maamessi külastajad uudistada teiste loomade seas ka kahte põrsast, sest juba aastaid on see sigade Aafrika katku ohu tõttu olnud võimatu.
Sigade väljaspidamine keelustati juba 2015. aastal, kui diagnoositi esimesed katkujuhtumid kodusigadel. Selle aasta teine pool tõi aga keeldu mõned erisused, mida on eriti oodanud just turismitalud ja loomapargid.
Põllumajandus- ja toiduameti loomatervise ja -heaolu osakonna peaspetsialist Helen Prommik sõnas, et sigade väljaspidamine on erisusena üldisest keelust lubatud mõnel juhul ja siis ka kindlatel tingimustel.
Näiteks on see lubatud kinniste asutuste puhul. «Selleks on Eestis ainult üks asutus – Tallinna loomaaed. Tegemist on tegevusloaga asutusega, mis peab vastama rangetele nõuetele, sealhulgas ka bioturvanõuetele,» sõnas ta ja lisas, et võrreldes teiste loomapidamiskohtadega on kinniste asutuste bioturvameetmed tunduvalt rangemad, ka peetakse neis loomi eraldatuna ümbritsevast keskkonnast ning kontakt metsloomadega on igati välistatud.
Samuti on erandiks ettevõtted, mis peavad sigu näitamise eesmärgil. «Ka siin on sellistes kohtades võimalik sigade Aafrika katku leviku riski vähendada täiendava tarastusega ja bioturvanõuetega,» sõnas Prommik.
Nende ettevõtete puhul on vajalik PTA-lt riskihindamine, mille käigus vaadatakse, miks sigu peetakse, millistel tingimustel, millised on bioturvameetmed ning kuidas maandatakse sigade katku levikust tulenevaid riske ehk ettevõtted peavad ametit eelnevalt teavitama, kui soovivad sigu näitamise eesmärgil pidada.
Eelmisel nädalal ei olnud PTA-le laekunud ühtegi sellist teavitust. Aga näiteks Eesti Vabaõhumuuseumist öeldi Maa Elule, et nüüd juba uuritakse võimalust järgmisel aastal sead võtta ja seda võimalust on pidevalt loodetud. Viimati olidki sead muuseumis 2015. aastal, kui sigade vabapidamine keelati.
/nginx/o/2023/12/27/15800893t1hc68b.jpg)
Erand kehtib ka minisigadele
Sigade väljaspidamise keelus on erisus ka kodus peetavatele minisigadele. Neid sigu peetakse eluruumides, jalutamas käiakse kas jalutusrihmaga või enda koduaias, mitte aga metsas. «Enamjaolt peetakse neid tiheasustusalal, kus ei ole loomapidamishooneid ega ka metssigu, kes võiksid sigade Aafrika katku levitada,» täiendas Helen Prommik.