Eesti Maaülikooli teadusprorektor ja metsapatoloogia professor Rein Drenkhan rääkis, mida sellise suure tehase rajamine metsandusele tähendab – kas meil üldse puitu jätkub ja kas meie metsade nägu on muutumas.
Kuidas metsandusteadlasena sellise ettevõtmise lisandumisele vaatate?
Biotoodete tehas on Eestile kahtlemata kasulik ja positiivne, sest kasutamata toormaterjali paremini väärindamine siin kohapeal võimaldab luua uusi töökohti ja kasvatada lisandväärtust, mis toob lõpuks enam tulu riigile.
Kui me soovime tõsiselt midagi kliima heaks teha, siis tuleb meil vähem kasutada fossiilseid materjale ehk neid vähem kaevandada. Asenduseks tuleb kasutada taastuvat ressurssi puitu ning seda võimalust metsandus just pakubki. Puittoodete puhul tuleks arvestada asendusefekti ehk kasutades puitu, mis on taastuv ja taaskasutatav looduslik materjal, jätame kasutamata osa taastumatuid suure süsinikujäljega loodusvarasid, mida kasutatakse näiteks terase, betooni, plastide valmistamiseks. Viimast valmistatakse valdavalt naftast ning seda ja mitmeid teisi tooteid on vaja asendada loodussõbralikuma materjaliga.
Planeeritav ettevõte vajab aastas 2–2,3 mln kuupmeetrit männi-, kuuse-, kasepaberpuitu ja puiduhaket. Kas meil on piisavalt toorainet sellise tootmise jaoks?
Meil tuleb mõtestada seda, mida oma toormega teeme ehk kuidas seda väärindame. Kõige kahjulikum riigile ja ühiskonnale on see, kui veame tooret välja ilma väärindamata. Just seda me suuresti paberipuiduga ju teemegi.
Keskkonnaagentuuri viimase 2020. aasta puidubilansi järgi ekspordime paberipuitu ja tselluloosi tootmiseks sobivat koorevaba hakkpuitu (s.o. okas- ja lehtpuu laastud ja pilpad) vahemikus 2–2,5 mln kuupmeetrit. See ongi biotoodete tehasele sobiv materjal, mida tuleks väärindada kohapeal.