Olen kahel eluperioodil elanud Tallinnas, toonane töökoht panga peakontoris viis mind linna. Alguses tundus, et nüüd olen elu keskel ning kõik ägedad vabaaja- ja kultuuriüritused on käe-jala juures. Reaalsus kujunes teiseks. Tööd oli palju ja kui läbi tiheda ja närvilise liikluse õhtul koju jõudsin, polnud enam tuju ega tahtmist kuhugi minna. Nädalavahetused veetsin oma maakodus. Ja kui perre sündis laps, ei kujutanud ette, et julgen teda linnas saata üksinda liivakasti mängima, kust üsna tihti võis leida kasutatud süstlaid.
See tegi minu otsuse lihtsaks: kolida elama oma sünnikohta Kadrina valda. Kindlasti on palju neidki, kellele meeldib linnaelu ja kes on leidnud enda jaoks sobiva elurütmi. Linnas ja maal elamist ei pea vastandama, vaid tuleb lahti mõtestada nende valikute mõju meie rahva ja riigi arengule. Nii nagu looduses kasvavad suured põlispuud, on seal oma koht ja roll ka väiksematel puudel-põõsastel.
Mis rolli kannab Eestis maapiirkond?
Maapiirkonnas asub ressurss, kus leidub peaaegu kõik eluks esmavajalik. Maaelul on oluline roll meie kultuuripärandi hoidja ja kandjana. Riigile ehk meile kõigile on eluliselt tähtis, et teadmised nende ressursside ja väärtuste kasutamisest säiliksid, et oleks järgmine põlvkond, kes seda omandab ja edasi kannab.
Elanike hajusamalt paiknemise eelis tuli koroonakriisi ajal loomulikul viisil välja, keegi ei pidanud seda inimestele soovitama. Paljud kolisid suvemajadesse või sugulaste juurde. Nii oli lihtsam oma eluks vajalike asjade ajamisel vältida liigset kokkupuudet teistega. Matkarajad looduses muutusid puhkeaja veetmise kohtadeks, see aitas isoleerituse tunnet maandada ja pingetest vabaneda.