Hei, hei……..juba viimased 10 aastat kõnnivad meie hoovis iga suvi toonekured. Kuidas siis teisiti, kui ise oled perekond Kurg? Kuid just see on osaliselt põhjuseks, miks elame maal – soovist pakkuda oma lastele looduse lähedust ning näidata piltlikult öeldes, kust piim tuleb ja kuidas liha poeletile saab.
Peipsiääre valda elama asunud Marko Kurg: kui öelda, et elan maal, kujutatakse üldjuhul ette inimest, kes kõnnib iga päev ringi kummikutes
Oma kodu maale hakkasime rajama suhteliselt ruttu, kui olime mõlemad ülikooli lõpetanud. Meie ei näinud muud võimalust, kui elu keskonnas, kus on vaikus, privaatsus ja turvaline lastele.
Kui öelda, et elan maal, kujutatakse üldjuhul ette inimest, kes kõnnib iga päev ringi kummikutes, toimetab loomadega, sõidab põllul traktoriga või on korilane metsas, sest sellega ju maainimesed tegelevad. Päris nii see pole. Maal elades on võimalik väga eduliselt oma tegemised kombineerida linnaga või äri teha kogu maailmaga. Nii on see ka meiega. Ca 10 aastat sõitsime igapäevaselt Tartusse tööle ja õhtul koju tagasi. Marko ka iga nädal 1-2 päeva Tallinna. Võiks arvata, et sõitmine on äärmiselt tüütu, kuid 30-40 km-ga jõuad autos kuulata ca 5 oma lemmiklaulu ja juba oledki linnas. Arvestada tuleb muidugi ajaga, mis oled linnas ummikutes.
Koroona-aastad näitasid, et ühiskonnas on võimalik teha teatud ametite puhul kaugtöövormi ja nii pääses Eveliis viimastel aastetel igapäevasest sõidust linna. Marko aga võttis end eelnevast töökohaks vabaks, puhkas ning keskendus perele, mida ehk varasemalt polnud võimalik nii palju teha. 2022 aasta viibisime Eestist ära 9 kuud ja meie vanem tütar läbis esimese klassi kaugõppena Marko juhendamisel ja kooliga koostööl. Oleme selle võimaluse eest koolile väga tänulikud ja see on suuresti võimalik vaid maal, kus kogukond hoiab kokku ja püüab toetada igal viisil sinu tegemisi.
Kuigi meie tänase kodu asukoht tuli läbi perekonna, veendusime enne maja ehitamist, kas piirkonnas on olemas lasteaed ja kool, kus lapsed saaksida käima hakata. Soovi neid iga päev linna vedada meil ei olnud. Olime arvamusel, et väikse koha lasteaed ja kool saavad pakkuda rahulikumat keskkonda. Rõõmuga saame tõdega, et nii see on seni ka olnud. Julgustame ja soovitame kõigil, kes täna juba maal elavad, aga viivad oma lapsi linna kooli, -lasteaeda, seda tegema hoopis maale. Nii annad ka oma panuse kohaliku piirkonna suuremasse arengusse ja hoiame ära loodetavasti maakoolide ja -lasteaedade sulgemise. Nagu teame, on viimastel aegadel see teema väga kriitiline. Kuid kui suletakse koolid ja lasteaiad, lahkuvad ka pered maalt ning hääbub elu ja ärikeskkond.
Tänaseks olengi loonud ettevõtte Kihlatriip, mis müüb erinevaid vabaaja riideid ja aksessuaare Eesti erinevate kihelkondade triibumustrites. Esindatud on kõik 105 Eesti kihelkonda. Meie eesmärk ei ole konkureerida rahvarõivastega, sest nende kandmisel on omad reeglid. Küll aga näeme, et inimene võiks lisaks sellele, et rinnale on kirjutatud tema kodukandi nimi, hoopis kanda selle värve igapäevaselt, või tuua oma kodukujundusse rohkem triibumustriga elemente. Oleme suurima valikuga e-pood, kes triibumustris tooteid müüb. Tänaseks on meil ca 40 toodet ja neid lisandub veel.
Soovitan kõigil, kes vähegi on oma “sarved” linnas maha jooksnud, kaaluda elu jätkamist maal. Eriti veel noortel, kes plaanivad pere luua. Elu maal lihtsalt pakub kõike rohkem. Siin on talved pimedamad kui linnas, siin on sääski rohkem kui linnas, kuid siin on ka abistav ja kokkuhoidev kogukond, kes päriselt hoolib sinust. Kolides elama maale näitad, et Eestis ei peaks üksnes eksisteerima linnastumine. Sellega anname signaali riigile, et siin on samuti inimesed ja ettevõtted, kes ootavad jõulisemat toetust arenguteks ning ühtlasi oled toeks olemasolevatele maakatele.