Mürgistusteabekeskuse juht Mare Oder andis Maa Elule näpunäiteid, kuidas mürgistustest hoiduda ja mida teha, kui mürgist marja või seent on siiski söödud.
Viie marja reegel
Suviti suureneb Mürgistusteabekeskuse infoliinile 16662 tulnud kõnede hulk. Sageli helistavad väikelaste vanemad, kes küsivad, mida võtta ette, kui laps on söönud mürgiseid marju. Tavaliselt ei põhjusta kuni viie marja söömine tõsiseid tervisehädasid. Mürgistuskahtluse korral on ka paari marja söömise puhul soovitatav jälgida lapse enesetunnet ja helistada olukorra hindamiseks Mürgistusteabekeskuse infoliinile.
Tavaliselt ei põhjusta kuni viie marja söömine tõsiseid tervisehädasid.
Mürgised taimed ja marjad
Levinud mürgimarjad on punakasoranžid piibelehemarjad ja sinised ussilakad. Raskete mürgistuste põhjustajad võivad olla koduaias kasvatatavad taimed, nagu kuldvihm, sõrmkübarad ja käokingad, mille õisikuid kipuvad lapsed imema. Seemnete mürgisuse poolest on eriti ohtlikud oleander ja riitsinus. Ohutuna tuntud taimede suures koguses söömine võib samuti tervist kahjustada. Näiteks tekitab rabarberis sisalduv oksaalhape organismis ainevahetushäireid, rabarberi lehed sisaldavad mürkaineid, mis põhjustavad seedetraktihäireid. Raskema mürgistuse korral kaebused süvenevad ja võib tekkida organismi ähvardav vedelikupuudus ning neeru- ja maksakahjustus. Ka väga suures koguses hapuoblikate ja jänesekapsa söömine on ohtlik.
Millised on mürgistuse sümptomid?
Marjades on ärritavad ained nimega saponiinid, mille toimel lähevad huuled paiste, võib suureneda süljevool ja suus tekkida põletustunne. Tõsisemad mürgistuse sümptomid on iiveldus, oksendamine, kõhuvalu või -lahtisus, südamepekslemine, unisus, peavalu ja teadvushäired. Ka väline kokkupuude, mitte ilmtingimata taime või marja söömine, võib tekitada tervisekaebusi. Näiteks võib nahale sattunud taimemahl tekitada ärritust ja turset.