„Antrobotanicus” on Tartu teadlaste interdistsiplinaarne projekt, milles jälgitakse rahvapäraste taimenimede, taimede kõikvõimalike kasutamisviiside, taimestiku ja kultuuri vastasmõju ning etnoökoloogia suundumusi.
Uuringu raames valmis ja ootab teie poolt täitmist küsitluskava „Taimed minu elus”, mis koosneb kolmest osast: tervis, toit ja ilu. Kui tänavu on tähelepanu keskmes taimede tervistavad omadused, lisanduvad hiljem küsitluskavad toidutaimede ja ilutaimede kohta.
Meie planeedi kõrgemate taimede (soontaimed) liikidest on farmatseutiliselt läbi uuritud kõigest 10-12%. Uute ravivahendite loomisel on seetõttu ülimalt oluline teha analüüside kavandamisel õigeid valikuid, kus tunnustatud meetodina tuleb appi rahvameditsiini kogemuste läbitöötamine. Seejuures on oluline anda praktiline hinnang ka juba tuntud ravimtaimede tegelikule tõhususele.
Ravimtaimeküsitluse nimekirjas on 101 ravimtaime, kuid nimekirja saab soovi korral ise pikendada. Lisaks üldistele küsimustele ravimtaimedest keskendub küsitlus selle täitja ravimtaimekogemustele: kuidas kogemus alguse sai, mis terviseprobleemiga oli tegemist ning mis kujul taime tarvitati ja manustati, kuidas see mõjus, kas esines kõrvaltoimeid jne. Seejuures on oodatud ka sellised kogemused, kus eeldatav toime ei ilmnenud – selle võrra saavad teadlased ja tänu neile ravimtaimekasutajad edaspidi targemaks.
2021. aastal alguse saanud viieaastases uurimisprojektis „Antrobotanicus” osalevad Mare Kõiva ja Andres Kuperjanov Eesti Kirjandusmuuseumi folkloristika osakonnast, publitsist ja loodusajakirjanik Kristel Vilbaste, Toomas Kukk Eesti Maaülikooli põllumajandus- ja keskkonnainstituudist ning Tartu Ülikooli farmaatsia instituudi farmakognoosia professor Ain Raal.
Küsitluskava saab täita veebilehel www.obs.ee/~cps/taimestik/.