Imeilusast põdrakanepist saab tervistavat Ivan Tšaid teha

Riina Martinson
, Maa Elu toimetaja
Copy
Põdrakanepi lehtedest saab valmistada kuulsat Ivan Tšaid.
Põdrakanepi lehtedest saab valmistada kuulsat Ivan Tšaid. Foto: Elmo Riig

Võimatu on õitsvast põdrakanepiväljast imetlemata mööda minna. Seda taime on küll kiidetud 99 haiguse vastu heaks turgutajaks, siis jälle nimetatud kiidulugu blufiks, kuid maitsvat teed saab põdrakanepist küll.

Roosad õied võib lihtsalt ära kuivatada ja talvel neist ilusa värviga teed teha, lehtedest saab aga teha kuulsat või siis kurikuulsat Ivan Tšaid.

Selle tee valmistamiseks korjake taimed maanteedest kaugemalt metsast, näiteks raiesmikud on kiiduväärt kasvukohad. Taime ennast maha lõikama ei pea, korjatakse vaid ülemisi lehti, ka õisi võib sekka sattuda. Kõige tugevama toimega on taimed, mis alles alustavad õitsemist.

Korjatud lehtedel tuleb esialgu lasta umbes ööpäeva varjulises kohas pisut närbuda. Siis on vaja neid muljuda, et mahlapiisad välja tuleks. Seda võib teha rätiku vahel või tainarulliga rullides või lihtsalt sõrmede vahel mudides. Nii algab põdrakanepi fermenteerimis- ehk maakeeli hapandamisprotsess.

Nüüd tuleb lehed panna õhukese kihina soovitatavalt kinnise emailnõuga sooja kohta ja lasta paar kuni viis päeva fermenteeruda. Mida kauem lasete seista, seda tugevama maitsega tee saate.

Kahe päevaga saate rohelise tee. Kui lasete lehtedel kauem fermenteeruda, siis musta. Algajad võiksid pigem lühemat aega hapendada, sest mida kauem lehtedel seista lasta, seda suurem oht, et lehed lähevad käärima ja kogu töö on rikutud. Õigesti fermenteeritud lehtedel on meeldivalt magus lõhn.

Nüüd tuleb lehed kiiresti ära kuivatada, seda võib teha alla 100 kraadi juures paokil uksega ahjus või toidukuivatis. Seejärel tuleb kuivad ja pisut peenestatud lehed niiskuskindlasse purki tallele panna.

Tagasi üles