Külmarekord mere ääres on natuke iseäralik, aga ajaloolistest ilmaandmetest nähtub, et tol ammusel aastal järgnesid pehmepoolsele, kuid pikale talvele päris vilud ilmad kuni mai lõpuni.
Võibolla ei olnud Soome lahe rannikule kuhjunud merejää jõudnud veel lõplikult sulada ning aitas muudel öökülmaks soodsatel tingimustel jahtumisele kaasa.
Nõrgemaid öökülmi jätkus sel suvel veel enam kui nädalaks pärast rekordkülma. Kuiv õhk oli nendes sündmustes osaline.
Nagu suurem osa hiliskevadestki, püsis meil juuni alguses peaaegu pilvitu, kuid jaheda õhuga kõrgrõhkkond. Külmarekordile eelnes poolpilves päev, mil õhutemperatuur tõusis vaid 13–14 kraadini, päevane suhteline õhuniiskus 40 protsendi ringis – Eesti kliimas kaunis vähe.
Tavaliselt on pärast selget ööd maas kaste, mis tekib siis, kui õhutemperatuur jahtudes jõuab nn kastepunktini ehk suhteline õhuniiskus 100 protsendini – jahedamasse õhku „mahub” vähem veeauru kui soojemasse. Veeauru kondenseerumisel eraldub soojust, takistades edasist jahtumist, nii võib piisav õhuniiskus öökülma ära hoida või vähemalt nõrgendab seda.
Kui aga kuiva õhu tõttu jääb kastepunkt alla nullkraadi, käib öine jahtumine kiiremini. Kui lõpuks õhutemperatuur siiski kastepunktini langeb, on hommikuks hall maas.
Drastilised temperatuurikõikumised öö ja päeva vaheldumisel on tavalised seal, kus on väga kuiv. Kõrbevööndis võib päevane suhteline õhuniiskus ajuti olla isegi alla 10 protsendi, kusjuures ööd on aastaringselt meie suveöödest palju pikemad. Nii juhtub sageli, et enne päevast päikeseleitsakut saabub hommik mõne külmakraadiga. Kuivus tõstab ka päevakuumust, sest maapinnas ei ole vett, mis aurustudes õhku jahutaks.