N, 21.09.2023

Laadahooajal tasub suitsutatud toitude ostmisel ettevaatlik olla

maaelu.postimees.ee
Facebook
Comments
Suitsusink.
Suitsusink. Foto: Marko Saarm / Sakala

Müüja vastutab toidu eest, mida laadal pakub. Samas peavad ka ostjad mõningatele nüanssidele tähelepanu pöörama, et toit ei rikneks enne koju jõudmist. Eriti tähelepanelik tasub olla suitsutatud toodetega ning toiduga, mida peaks hoidma külmkapitemperatuuril, aga mis laadal seisab lõõskava päikese käes.

Põllumajandus- ja Toiduameti peaspetsialisti Külli Joakiti sõnul tuleb enne ostu meeles pidada, et külmkapitemperatuuri vajav toit tuleb võimalikult kiirelt viia koju külmkappi. „Kiirelt riknevat toitu ei tohi jätta sooja autosse või transportida ilma termokastita pikkade vahemaade taha, sest soojas paljunevad bakterid kiiremini ning toit rikneb,“ kirjeldas Joakit.

Joakit toob välja viis soovitust, milles enne ostu sooritamist veenduda:

  • toit näeb välja värske ja kvaliteetne;
  • müüja on puhas ja peab kinni hügieeninõuetest;
  • müüja oskab anda informatsiooni toidu koostisosade ja allergeenide kohta;
  • toitu, mis vajab säilimiseks külmkapitemperatuuri, hoitakse sobivates tingimustes. Ärge ostke toitu, mis peab olema külmkapitemperatuuril, aga on pikalt hoitud päikese käes. Haigusi tekitavad mikroorganismid võivad paljuneda väga kiiresti, kui toitu säilitatakse valel temperatuuril;
  • toitu hoitakse kaitstuna saastumise eest. Näiteks kui laat toimub asukohas, kus on palju tolmu (lähedal toimub teeremont vms), siis jälgige, et pakendamata toit oleks kaetud.

Joakit lisab, et laatadel müüakse ka väga palju suitsutatud tooteid, millele tuleks erilist tähelepanu pöörata. „Seda seetõttu, et toidus võivad kõrgetel temperatuuridel mittetäieliku põlemise käigus tekkida polütsüklilised aromaatsed süsivesinikud (PAH), mis on kantserogeensed ehk võivad tekitada vähki.“

Enne ostu sooritamist laadalt tasub toodet maitsta – väga intensiivne suitsumaitse võib viidata PAH-ühendite normi ületamisele. Samuti tuleks pöörata tähelepanu toote välimusele – kõrbenud tahmane toode tasub jätta ostmata. Võiks uurida, kuidas on toode valminud – kui toode on valmistatud nii, et sealt on rasv tilkunud lõõmavatele laastudele, siis on võimalus, et tekkinud on PAH-ühendid.

Lisaks tasuks küsida, mis puitu on suitsutamiseks kasutatud. Suitsutamiseks ei sobi vaigused ja pehmed puidud, nagu kuusk ja mänd.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles