Kolmapäeval, 10. mail koguneb üle saja teadlase Eesti Maaülikooli tehnikamajja mitmepäevasele konverentsile „Biosystems Engineering“, et tutvustada uuemaid uuringuid toidutootmisest ning põllu- ja metsamajandamisest ning sellega seotud tehnoloogiast.
Biosüsteemide inseneeria konverentsil tutvustatakse uusi tehnoloogiaid
Konverentsi peakorraldaja, Eesti Maaülikooli biomajandustehnoloogiate professori Timo Kikase sõnul viitab konverentsi pealkiri „Biosüsteemide inseneeria“ teadusele, mis tegeleb bioloogiliste süsteemidega nagu näiteks aed, põld ja mets, ning nende haldamiseks vajalikule tehnikale.
„Maaülikooli teadus ja õpe on ju tihedalt seotud biomajanduse kõigi valdkondadega. Traditsioonilised maamajanduse valdkonnad muutuvad aga järjest nutikamaks ja võtavad kasutusele uusi tehnoloogiaid. Kahe konverentsipäeva ettekanded käsitlevad väga mitmesuguseid bioloogilisi süsteeme bakteritest kuni metsamassiivideni välja ning tutvustavad uuemaid tehnoloogiaid nende majandamiseks,“ tõdes Kikas.
Konverentsil saab kuulata maailma tippteadlaste ettekandeid. Üks peaesinejatest, maailma mõjukamate toiduteadlaste hulka kuuluv Da-Wen Sun Dublini ülikooli kolledžist Iirimaal räägib sellest, kuidas määrata toidu ja põllumajandustoodete kvaliteeti nii, et ei peaks neid lõhkuma.
Risto Rautiainen Nebraska ülikoolist USA-s keskendub oma ergonoomika teemalises ettekandes sellele, kuidas vältida vigastusi põllumajanduses. Abdul Hai Al-Alami Sharjah ülikoolist Araabia Ühendemiraatidest räägib sellest, kuidas suruõhuga energiat toota.
„Teaduskonverentsil peaks iga ettekanne olema vau-efektiga ja kindlasti on ka meie kahes konverentsipäevas selliseid hetki päris palju. Tutvustame näiteks maaülikooli teadlaste uuringut, kuidas väärindada tselluloositööstuse jääkmuda selliseks tooteks, mis võimaldab seda kasutada kvaliteetse söe asemel. Tavaliselt ei osata selle jääkmudaga midagi ette võtta, kuid nüüd saab seda kasutada näiteks terasetööstuses ja mujal,“ kirjeldas Kikas.
Konverentsil tuleb juttu pea kõikidest teemadest, millega maaülikoolis tegeletakse. „Kaheksas temaatilises sessioonis on ettekandeid täppisviljelusest, loomakasvatusest, farmitehnikast ja agroökonoomikast, põllumajanduses on oluliseks teemaks muutunud ka agrorobootika,“ tõi Timo Kikas veel näiteid. Vaata konverentsi programmi konverentsi kodulehelt.
Konverentsi viimsel päeval, 12. mail toimuvad väliskülalistele ekskursioonid Eesti Maaülikooli limnoloogiakeskusesse Võrtsjärve ääres ja Eesti Rahva Muuseumi.
Eesti Maaülikool korraldab konverentsi „Biosystems Engineering“ 13. korda.