Tahad varajast kartulit? Siis pista mugulad juba toas mulda

Riina Martinson
, Maa Elu toimetaja
Copy
Tõstke kartulimugulad toasooja idanema ja kui idud on sentimeeter-kaks pikad, võib mugulad potti mulla sisse kasvama panna.
Tõstke kartulimugulad toasooja idanema ja kui idud on sentimeeter-kaks pikad, võib mugulad potti mulla sisse kasvama panna. Foto: Shutterstock

Ilmselt pole nende ridade lugejat, kes ei nõustuks, et varasuvine värske kartul on üks ütlemata maitsev suutäis. Kui sooviks kasvõi potitäis või kaks varajast kartulit ise kasvatada, siis on praegu käes sobiv aeg selle nimel tegutsema hakata.

Kasvatamiseks sobivad nii aianduskeskusest ostetud seemnekartul kui ka keldrist või köögikapist avastatud idudega mugulad. Nippe, kuidas kindla peale minna ja jaanikuu lõpus juba oma kartulit süüa saaks, küsisime Maaelu Teadmuskeskuse kartuliaretaja Terje Tähtjärve käest.

Esiteks rõhutas Tähtjärv, et jaanipäevase kartuli nimel on viimane aeg tegutsema hakata, selleks tuleb mugulad kiiresti toasooja idanema tuua. Veel parem, kui seda oleks tehtud juba märtsi lõpus.

Kui soojas toas väikesed idud külge tulevad, võib mugulad turba sisse panna. „Kui täna on idud küljes ja panete turba sisse, siis on lootust ehk isegi jaanipäeva paiku saaki saada,” sõnas Tähtjärv.

Kindel sort või tundmatu?

Kui osta kindla sordi seemet, siis on teada, kui pika kasvuajaga see võib olla. Köögikapist leitud idudega mugul võib aga saagi valmis kasvatada alles sügiseks. Seega kui tahta kindlasti varajast saaki, on mõttekas panustada just nimelt varajase sordi seemnesse. Kui kiiresti saak valmis saab, sõltub siiski paljuski ilmast: mida soojem, seda kiiremini.

Kui ostate poest sordiseemet, siis võtke kodus mõni kast ja laduge mugulad hõredalt kasti ja pange sooja kohta – võiks olla nii 10–20 kraadi vahel. „Pange näiteks köögilaua alla,” soovitas Tähtjärv. Kui idud on nähtavale tulnud, pange mugulad turba sisse. Kui on soov kasvatada kartulit potis või koti sees, siis võib idudega mugulad kohe sinna panna.

Idusid ei pea pikaks kasvatama, piisab, kui juba sentimeetrine ots väljas. „Idud on ju õrnad ja mida suuremaks kasvavad, seda suurem on tõenäosus, et need puudutades ära murrad, idudega tuleb väga õrnalt ringi käia,” selgitas Tähtjärv.

Laod idudega mugulad kasti, kotti või potti, kus kasvatada plaanid, turbakiht alla ja õhuke turbakiht peale ning kui lehed kasvama hakkavad, tuleb mullata ehk turvast peale juurde lisada. Nii saab juurde ruumi, kuhu kartul oma mugulaid kasvatada saab.

Kartuleid võib edukalt koti ja potiga kasvõi rõdul kasvatada, aga ettevaatlik tuleb olla temperatuuriga, sest muld ei tohi üle kuumeneda. Kui kartulit rõdul kasvatada, tuleb jälgida, et muld päikese käes üle ei kuumeneks, sest siis ei moodusta taim mugulaid. Mulla soojenemine üle 25 kraadi pole kartulile hea.

TEE NII

  • Osta varajase kartulisordi seeme.
  • Pane toasoojas karpi idanema.
  • Kui idud sentimeetrised, pane turba sisse kasvama.
  • Kui väljas on mullatemperatuur vähemalt kaheksa kraadi, istuta peenrasse.
  • Kui kasvatad potis, siis kata mugulad algul vähese mullaga.
  • Kui lehed väljas, lisa mulda. Tee nii kaks-kolm korda.

Turba sees ettekasvatatud mugulad võib ilmade soojenedes ka peenrasse istutada.

Õle alla kasvama

Järjest levivad permakultuuriteadmised soovitavad mulda mitte läbi kaevata ja kartulimugulad lihtsalt mulla pinnale laotada ning siis õlgi ja muid aiajäätmeid peale kuhjama hakata. „Nii saab ka,” kinnitas Tähtjärv. „Põhku peab aga olema piisavalt, et mugulad põhu sees päikese käes roheliseks ei läheks. Olen kuulnud küll räägitavat, et kartul kasvas põhu all ilusasti, aga mugulad on rohelised.”

Seega arvestage, et mugulatele läheks peale piisavat taimset materjali ja need saaksid pimedas kasvada.

Räägitakse samuti, et tegelikult võib kartuleid kasvõi kartulikoortest kasvatada. „Kui koorel on idukohad alles ja sealt hakkab idu arenema, siis miks mitte koored maha panna,” nõustus Tähtjärv. „Niimoodi on täitsa võimalik kartuleid kasvatada, aga arvestama peab, et kui terve mugul maha panna, siis saab kartul „igaks juhuks”-paketi kaasa ning taim saab mugulast vajalikku niiskust ja toitaineid, aga kui koorel tagavara pole ja tuleb näiteks põud, siis on säärane taim rohkem löögi all kui mugulast kasvav.”

Õuemulla sisse saab mugulad panna, kui mullatemperatuur on vähemalt kaheksa kraadi. Rahvatarkus ütleb, et kartul läheb mulda toomingate õitsemise ajal, siis on muld parajalt soe. Kui plaan on kasvatada katteloori all, siis võib ka varem panna, aga mugulad peavad olema eelidandatud ja muld ette soojendatud, näiteks musta peenrakanga all. Ja pärast mugulate mahapanekut kohe soojale mullale katteloor peale.

Arvestada tuleb kindlasti sellega, et tärganud kartulilehed on väga külmaõrnad, piisab juba nullist, et külm need ära võtaks. Külmavõetud lehtede asemele kasvavad küll uued, kuid taim põeb enne üsna kaua.

Sortidest, mida varajase saagi eesmärgil kasvatada, soovitas Tähtjärv näiteks ‘Solisti’ ja ‘Ranomit’.

KASVATAME KA

Maa Elu pere otsustas ka „moodsalt roheliseks” hakata ja tänavu rõdul potis kartulikasvatuse ära proovida. Seemnekartuli selleks tarbeks hankisime eri moel.

Teele leidis keldrist juba pisut idanema hakanud sordi ‘Gala’ mugulad, millel veel natukene idusid kasvatada lubab ja nädala lõpus turbamulda kasvama paneb.

Riina avastas köögikapi kartulikastist ühe ununenud kartulikotikese, kus kõik mugulad tihedalt tillukesi idusid täis. Sordi kohta oskab ta pakkuda vaid, et tegu „Maxima kollasega”. Ilmselt on tegu mõne hilise säilituskartuliga ja varajast saaki loota pole, kuid ilusaid idusid täis mugulaid on kahju lihtsalt prügisse visata. Anname võimaluse.

Kadri hankis ‘Laura’ mugulad, lisaks paar tundmatu sordi kollast kartulit, mis on kogemuste järgi ‘Laurast’ varasem.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles