R, 29.09.2023

Teadlaste soovitatud metssigade küttimismaht sai peaaegu täidetud

maaelu.postimees.ee
Facebook
Comments
Pildil metssead ühel Tartumaa teel.
Pildil metssead ühel Tartumaa teel. Foto: foto: Ove Maidla/Tartu Postimees; graafika: ain kivilaan

Möödunud jahihooajal küttisid jahimehed 13 523 metssiga, millega täitsid peaaegu teadlaste soovitatud küttimismahu.

Eesti Jahimeeste Seltsii juhatuse liikme Priit Vahtramäe sõnul oli Keskkonnaagentuuri minimaalne soovitus jahiaastaks suurusjärgus 14 000 isendit. „Küttimiskokkulepped saavutati 12 maakonnas ja lepet ei saavutatud kolmes maakonnas (Võrumaa, Saaremaa ja Põlvamaa). Võrreldes eelnevate aastatega oli jahiaasta eripära selles, et Keskkonnaamet metssigade küttimise kohustust käskkirjaga ei kehtestanud. Ühisel nõupidamisel lepiti kokku, et jahimehed kütivad nii palju kui nad suudavad,“ sõnas Vahtramäe seltsi teate vahendusel.

Jahimehed küttisid Eestis kokku 13 523 metssiga, mis oli varasema küttimise hooajaga võrreldes 2122 isendi võrra suurem.

Selline küttimistulemus tähendab Vahtramäe sõnul seda, et jahimehed on vastutustundlikud ja on aru saanud oma rollist ühiskonnas. „Vaatamata riikliku käsu puudumisele kütiti maksimaalselt võimalik arv metssigu, millega takistati sigade Aafrika katku levikut. Tänu sellele küttimistulemusele pääses nii mõnigi koduseafarm katastroofist,“ sõnas Vahtramäe.

Seltsi hinnangul hoitakse tänu Keskkonnaameti, Põllumajandus- ja Toiduameti, seakasvatajate ja jahimeeste heale koostööle sigade Aafrika katku Eestis kontrolli all. Viimane katkupuhang koduseafarmis oli 2021. aasta Pihlaka OÜ farmis, mil tuli hukata ligi 2000 siga. Võrdluseks oli Lätis mullu kuus kollet, kus hukati kokku 1512 kodusiga ning Leedus 16 kollet, kus hukati 2255 kodusiga.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles