T, 28.03.2023

Metsaomanikud: on viimane aeg valmistuda lindude pesitsusajaks

maaelu.postimees.ee
Metsaomanikud: on viimane aeg valmistuda lindude pesitsusajaks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Vasakul pesakast must-kärbsenäpile, keskel rasvatihasele ning paremal kuldnokale.

Linnuvaatleja.ee
Vasakul pesakast must-kärbsenäpile, keskel rasvatihasele ning paremal kuldnokale. Linnuvaatleja.ee Foto: linnuvaatleja.ee

Eesti Erametsaliit juhib tähelepanu, et kiiresti läheneva lindude pesitsusaja eel on praegu viimane aeg teha ära ettevalmistused, et pesitsusaega mitte häirida.

„Erametsaomanikud üldiselt väldivad lindude pesitsusajal suuremahuliste raietööde tegemist, ent mõningatel juhtudel – eelkõige pinnasest tulenevate eripärade tõttu – ei ole võimalik seda sajaprotsendiliselt siiski edasi lükata,“ selgitas Eesti Erametsaliidu tegevjuht Jaanus Aun. „Sellistel puhkudel on eriti oluline, et metsaomanik mõtleks aegsalt ette, kuidas pesitsejaid oma tegevusega võimalikult vähe häirida.“

Erametsaliit on avaldanud oma kodulehel erametsaomanikele soovitused pesitsusaegsete raiete korraldamiseks, et vajalikke töid linnusõbralikult korraldada.

Kõige ajakriitilisem on meeles pidada, et kui raiet ei ole võimalik edasi lükata ja see eeldab võsa või alusmetsa eemaldamist, tuleks seda teha kohe, sest pesitsusperioodi alguseni on jäänud loetud nädalad.

Samuti saab metsaomanik lindude heaolu tagamiseks oma panuse anda, kui ta paigaldab raiega piirnevale alale pesakaste. Pesakasti valmistamise ja paigaldamise soovitused leiab samuti liidu kodulehelt.

Metsaomanikud, kes kasti valmistamisega ise tegeleda ei soovi, saavad pesakaste sümboolse tasu eest soetada Loodushoiu Fondilt, andes nii oma panuse fondi projekti „Pesitsuspaigad“ toetamiseks, et pesakastid jõuaksid ka linnametsadesse.

Märksõnad
Tagasi üles