Päevatoimetaja:
Kadri Suurmägi

Raplamaal tuvastatud linnugripi tõttu on ohutsoonis 30 linnupidajat

Copy
Illustreeriv foto kanalast.
Illustreeriv foto kanalast. Foto: Mailiis Ollino

Kohila vallas, Urge külas asuvas Rehe talus tuvastati eile lindude gripp. PTA teostab järelevalvet kõikide linnupidajate üle, kes jäävad lindlast kuni kümne kilomeetri raadiusesse.

Põllumajandus- ja Toiduameti (PTA) loomatervise ja -heaolu osakonna juhtivspetsialisti Anne-Ly Veetamme sõnul tuvastati nakatunud talus lindude gripi tüvi H5N1, mis põhjustab lindudel rasket haigestumist ja suurt suremust. „Linnupidamise kohale, kus peetakse ca 130 lindu on seatud kitsendused. Kõik linnud hukatakse ja linnupidamise ruumides teostatakse täielik puhastus ja desinfektsioon,“ kirjeldas Veetamm.

Amet palub linnupidaja osas mõistmist ja ametile töörahu.

PTA teostab järelevalvet kõikide linnupidajate üle, kes jäävad lindlast kuni kümne kilomeetri raadiusesse. „Meile teadaolevalt on kümne kilomeetri raadiuses 30 linnupidamishoonet. Lisaks lindude seespidamise kohustusele tuleb järgida kõiki bioturvalisuse nõudeid, mis on vajalikud tõkestamaks lindude gripi laialdasemat levikut,“ kirjeldas Veetamm.

Kümne kilomeetri raadiuses nakatunud lindlast kehtestatakse piirangud, mis puudutavad lindude üle arvestuse pidamist, lindude liikumist farmist välja jne. Igat farmi hindab järelevalveametnik eraldi. Kõiki linnupidajaid, kes jäävad antud piirangutsooni, teavitatakse personaalselt ja antakse konkreetsed käitumisjuhised. „Palume neil linnupidajatel hoida oma linde kinnistes ruumides ning vältida kokkupuudet vee- ja metslindude või kõrvaliste isikutega. Juhul kui märkate lindudel haigustunnuseid, siis teavitada sellest koheselt ametit telefonil +372 605 4767,“ selgitas Veetamm.

Kuna Eestis nagu mujal Euroopas levib jätkuvalt lindude gripp ning tuvastatud on uus taudikolle, siis on oluline, et kõik linnupidajad suhtuksid väga hoolsalt bioturvalisuse meetmete täitmisesse.

Viiruse leviku pidurdamiseks peavad linnupidajad tagama, et kodulindudel ei oleks kokkupuuteid looduses vabalt elavate lindude ja neilt pärineva nakkusohtliku materjaliga. Selleks tuleb vajadusel kasutada võrku, katust vms eraldusvõimalusi ning linde tuleb sööta ja joota siseruumis või varikatuse all. Endiselt kehtib keeld tuua looduses vabalt elavaid linde kohtadesse, kus samal ajal peetakse kodulinde või teisi tehistingimustes peetavaid linde.

Tagasi üles