R, 2.06.2023

Eesti Puitmajaliit kritiseerib metsanduse arengukava menetlemise protsessi

maaelu.postimees.ee
Facebook Twitter
Comments
Üks mitmetest sektori edulugudest. Tehaseliselt eeltoodetud puitmoodulmaja, hotell- ja konverentsikeskus “Scandic Voss” Norras. Tootja: Kodumaja.
Üks mitmetest sektori edulugudest. Tehaseliselt eeltoodetud puitmoodulmaja, hotell- ja konverentsikeskus “Scandic Voss” Norras. Tootja: Kodumaja. Foto: Clements Photography

10. veebruari hommikul edastas Eesti Puitmajaliit MTÜ omapoolse pöördumise Riigikogu keskkonnakomisjonile ja majanduskomisjonile, kus kritiseerib teravalt metsanduse arengukava puudujääke ning viitab olemasolevale menetlusprotsessile, kui valmiseelsele demagoogiale.

Eesti puitmajasektor on pikalt kandnud Euroopa suurima eksportööri tiitlit, mille ekspordiosakaal on tugevalt üle 90% ning mille ekspordimaht on tänaseks ületanud poole miljardi euro piiri. Samal ajal on Euroopa Liidu rohe- ja digipöörde strateegiad loonud head eeldused, et Eesti puitmajasektori eksport võiks juba lähiaastatel kasvada miljardi euroni, võimaldades seeläbi oluliselt rohkem panustada nii riigi tööhõivesse kui ka eelarvesse.

Senimaani on konkurentsis püsimise taganud peamiselt kohaliku tooraine kõrgel tasemel väärindamine ja ka osavate inseneride ning ehitajate olemasolu. Kasvupotentsiaal on sektori pannud varasemast enam asetama rõhku uute ja atraktiivsete õppeprogrammide välja töötamisele, et tagada kvalifitseeritud tööjõu olemasolu. Viimast on hädasti vaja ka kogu ehitussektori tootlikkuse tõstmiseks. Kuid praegu riigikogus arutelul olevat metsanduse arengukava on erakonnad kasutanud poliitilisteks loosungiteks, seades puitmajasektori tuleviku ambitsioonid tõsisesse ohtu.

Olgugi, et metsanduse arengukava ei sea ette konkreetset raiemahtu, on menetlusprotsess ja poliitikute-ministrite sõnavõtud meedias tekitanud usaldamatust nii arengukava kui ka kogu protsessi suhtes. „Väljahüütud raiemahud 9 miljonile tihumeetrile või 8 miljonile tihumeetrile on põhjendamatud ja viitavad valija häälte püüdmisele. Niivõrd olulist ja suuremahulist dokumenti, mille arenguteemad on ka ühiskonnas suurema tähelepanu all, ei ole õige vahetult enne valimisi menetlusele võtta. See kõik on viinud selleni, et muidu tõsiselt võetav arengukava on lihtsalt ära kasutatud populistlike algatuste läbi viimiseks.“ kommenteeris praegust menetluskäiku Puitmajaliidu tegevjuht Annika Kadaja.

Facebook Twitter
Comments
Tagasi üles