R, 27.01.2023

Eesti roheidu rajas USA-sse esimesed chaga istandused

maaelu.postimees.ee
Eesti roheidu rajas USA-sse esimesed chaga istandused
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Chaga OÜ pani USAs kasvama 100 000 musta pässiku tüüblit. Pildil (vasakult) Chaga OÜ tegevjuht Silver Laus ning Nichole Leroux ja Justin Triquet USA ühisettevõttest.
Chaga OÜ pani USAs kasvama 100 000 musta pässiku tüüblit. Pildil (vasakult) Chaga OÜ tegevjuht Silver Laus ning Nichole Leroux ja Justin Triquet USA ühisettevõttest. Foto: Chaga OÜ

Eesti ettevõte Chaga OÜ laiendab meditsiiniseente kasvatuspraktikat ja rajas USA-s Maine’i osariigis esimesed chaga istandused. Maine's on tänaseks paigaldamisel 100 000 chaga tüüblit, millest saab esimese chaga korje teha 6-8 aasta pärast.

USA turule sisenemiseks lõi Chaga OÜ koos kohalike partneritega ühisettevõtte Forest Fungi Farms LLC. Esimese etapis tutvustati chaga kui meditsiiniseene kasvatamise võimalust Livermore Falls linna valijakogule Maine’s.

USA turule laienemist soodustas sealsete metsaomanike ja inimeste teadlikkus meditsiiniseente kasvatuspotentsiaalist ja kasutusvõimalustest. „Shroomwell kui valdkond kombineerib meditsiiniseened ja inimeste heaolule keskendunud wellness-sektori. Globaalne trend näitab selgelt, kuidas meditsiiniseened on järgmine suur edulugu majanduses ja inimkonna heaolus,“ sõnab Chaga OÜ tegevjuht Silver Laus.

„Livermore Fallsi valijakogu enda liikmete huvi oli erakordne. Nii ongi Maine's tänaseks paigaldamisel 100 000 chaga tüüblit, millest saab esimese chaga korje teha 6-8 aasta pärast. Tulin just äsja USA-st ja sealne huvi shroomwell-valdkonna vastu annab selget tunnistust, kuidas seentes nähakse potentsiaali väga suurte globaalsete probleemide lahendamisel, olgu selleks keskkonnareostused, ennetusele keskenduv meditsiin, metsade päästmine või jätkusuutlikku majanduskasvu soosivate võimaluste ellu viimine,“ selgitas Laus, kelle sõnul oli eestlaste tegevuse vastu väga suur huvi ka kohalikul meedial.

Maine's on tänaseks paigaldamisel 100 000 chaga tüüblit, millest saab esimese chaga korje teha 6-8 aasta pärast.

Forest Fungi Farms LLC partner Justin Triquet ütleb, et Eesti ettevõttega koostöö tegemine toob valdkonda innovatiivse lahenduse meditsiiniseente kasvatamisel. „Ameeriklased on jõudnud arusaamisele, et meditsiiniseened toovad uue ajastu inimeste vaimses ja füüsilises tervises. Lisaks on meditsiiniseentel üüratu potentsiaal metsanduse jaoks,“ sõnas Triquet.

Chaga OÜ tutvustas esimesena Eestis võimalust chaga kasvatuste rajamiseks. Möödunud sügisel avati Tallinnas ka Eesti esimene seente uurimisele pühendatud teadus- ja kompetentsikeskus. Seetõttu oli ettevõtte jaoks järgmine ootuspärane samm viia Eesti teaduskompetents meditsiiniseente kasvatamisel uutele turgudele.

„Kui seni oleme koduturul tuntud eelkõige toidulisandite ja eliksiiride valmistajana, laiendame märkimisväärselt oma senist haaret ja keskendume roheinnovatsioonile laiemalt,“ lisas Laus, kelle sõnul on Maine osariik 89% ulatuses kaetud metsaga, millest enam kui poole moodustavad just kasemetsad.

„Chaga kasvatamiseks on sealsed tingimused ideaalsed. Meditsiiniseente näol on tegemist kümnetesse miljarditesse eurodesse küündiva majandusharuga, mis on tegemas ülemaailmset revolutsiooni. Valdkond liigub meeletu kiirusega ja otsused peab langetama operatiivselt. Meie jaoks on oluline tempoga kaasas käia ja sellest ette jõuda. Eestil on suur väljavaade kujuneda seente valdkonna globaalseks liidriks ja trendiloojaks,“ kinnitas Laus.

Märksõnad
Tagasi üles