Samuti ei ole selge, kas ka PTA ise konkreetsest tatrast või põldudelt proove võttis ja mis on nende proovide tulemused. Samuti ei ole teada, kui põhjalikult uuriti leitud ainete sisalduse leidmise võimalikkust, mis pole seotud lubamatute ainete kasutamisega, vaid muude võimalustega.
Miku sõnul on teada, et lisaks mittelubatud ainete kasutamisele on ka tootjast sõltumatuid võimalusi, miks neid aineid võib toodangust leida. Neid variante pole aga PTA oma sõnumi esitamisel välja toonud, viidates kindlalt vaid mittelubatud ainete tahtlikule kasutamisele.
„Ka teistes riikides on mahetoodetes nimetatud aineid leitud ja on tuvastatud, et tegu pole tootja rikkumisega. On selge, et kuna üks võimalikest variantidest on tootjate poolt mittelubatud ainete kasutamine, siis tuleb iga üksikjuhtumit põhjalikult uurida, et välistada tahtliku rikkumise võimalus,“ täpsustas Mikk.
Teemas on seisukoha kujundanud ka Euroopa Mahesertifitseerijate Nõukogu (EOCC; The European Organic Certifiers Council), mis soovitab ühetaolist lähenemist ELi mahetootjatele. EOCC seab ainete pahatahtliku kasutamise tuvastamise ühe võimalusena seosesse sellega, kas samal kultuuril kasutatakse piirkonnas fosetüül-alumiiniumi ja kui mitte, siis tuleb arvestada, et nende ainete jäägid võisid sattuda proovi samahästi loomulikul teel – nt sõnniku kasutamisel või fosfoonhappe puhul isegi taimede ilmastikust tingitud stressi tagajärjel.
Samal kultuuril Eestis fosetüül-alumiiniumi sisaldavat fungitsiidi kasutada ei tohi ja selle kasutamisel poleks ka mingit sisulist mõtet.