Juba sada aastat tagasi teadis tšehhi päritolu aiandushuvilisest kirjanik Karel Čapek, et üks aedniku põhilisi ülesandeid on alalõpmata ilma pärast muretseda. Isegi talvel! Või õigem oleks öelda, eriti talvel. Viimased nädalad on küll tänu lumele olnud postkaardilikult romantilised, kuid nii nagu kõikide asjadega liialdamine ei ole mõistlik, pole ka liigne lumi aias ohutu. Seega on praegu ilma ja oma aia pärast muretsemine täiesti õigustatud.
Lumerohkel ajal on viljapuude koor ulukitele ahvatlev vahepala
Lumi on taimede jaoks kõige parem talvekate. Pole vahet, kas räägime puuvilja- ja marjakultuuridest, ilupuudest, roosidest või püsililledest. Luuviljalised, sh aprikoosipuud ja virsikupuud, lausa mõnulevad, kui nende tüve ümber praegu lund kuhjata.
Olemasolev lumekiht tuleks puu ümber kinni talluda ja siis kohevat lund ennastunustavalt juurde kühveldada. Kinnitallumine raskendab hiirte toimetamist paksu lumekihi all. Kohev lumi tüve ja alumiste okste ümber kaitseb meie aedade kapriissemaid viljapuid madala temperatuuri ja kevadise temperatuurikõikumise eest.
Lumekiht tuleks puu ümber kinni talluda ja siis kohevat lund ennastunustavalt juurde kühveldada.
Liigne lumi, mis linnaaias ja metsas puid katab, on lisaraskus, mida puud peavad kandma. Eriti okaspuudel on hästi märgata, kuidas lumi on kõik oksad alla kaarduma sundinud. Seni, kuni lumi on kohev ja kerge, liigselt muretsema ei pea, küll aga tuleb valmis olla hetkel, kui temperatuur läheb plussi ning lumi hakkab sulama. Veel hullemaks läheb siis, kui pärast lühikest sulaaega järgneb uus külmalaine, mis pooleldi sulanud lume kivikõvadeks klompideks jäätab – vaat siis hakkavad oksad murduma, nii viljapuudel kui teistel ilupuudel ja põõsastel.