PTA: linnupidajad peavad koostama bioturvalisuse kava

maaelu.postimees.ee
Copy
Kanad.
Kanad. Foto: Kuido Saarpuu/Järva Teataja

Põllumajandus- ja toiduameti (PTA) teatel on alates 1. detsembrist kõigil linnupidajatel, kelle ettevõttes on üle 50 kodulinnu, kohustus koostada bioturvalisuse kava.

Ameti loomatervise ja -heaolu osakonna peaspetsialisti Kärt Jaarma sõnul on linnupidajad üha teadlikumad lindude haigustest. "Kuna eestlased on läinud tagasi niinimetatud maausku ja võtnud endale kanad, siis võib öelda, et ka lindude pidamise ja haiguste osas on end kurssi viidud. Detsembrist kehtivad üle 50 kodulinnu pidajatele uued nõuded, et haigusi veelgi paremini ennetada ja ära hoida," ütles Jaarma pressiteates.

Bioturvalisuse kava on vabas vormis koostatud kirjalik dokument, mis aitab luua selge ja kontrollitava loomi ja linde ohustava taudi ettevõttesse sissetoomise ja leviku vältimise süsteemi.

Ta selgitas, et bioturvalisuse kava on vabas vormis koostatud kirjalik dokument, mis aitab luua selge ja kontrollitava loomi ja linde ohustava taudi ettevõttesse sissetoomise ja leviku vältimise süsteemi. "Lisaks on seda võimalik vastavalt vajadusele hinnata ja ajakohastada," märkis Jaarma.

Bioturvalisuse kavas tuleb kirjeldada, kuidas toimub liikumine lindlas, näriliste tõrje, uute lindude eraldamine karjas olevatest lindudest teatud ajaks ja muu taoline. "Kõige olulisem on, et kui puututakse kokku teiste kodulindudega, näiteks naabri omadega, siis tuleb enne oma lindude juurde minekut pesta käsi ja vahetada riided ning jalanõud. Muidu võib pahaaimamatult linde nakatada mõne haigusega," rõhutas spetsialist.

Märksõnad

Tagasi üles