T, 29.11.2022

Pehmet koeratubakat leidub vaid Tartu kandis

maaelu.postimees.ee
Pehmet koeratubakat leidub vaid Tartu kandis
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Pehme koeratubakas.
Pehme koeratubakas. Foto: Ott Luuk

Keskkonnaamet uuendas II kaitsekategooriasse kuuluva pehme koeratubaka kaitse tegevuskava. Tegu on taimega, mida on leitud Eestis vaid Tartu linna, Tartu valda ja nende lähiümbrus

Pehme koeratubakas on laiemalt levinud Lääne- ja Kesk-Euroopas. Lätis on taim haruldane, kasvades peamiselt riigi keskosas. Leedu põhjaosas on pehme koeratubakas küllalt sage, teistes piirkondades haruldane.

Pehme koeratubaka levila Eestis on väga piiratud: leiukohad jäävad eranditult Tartu linna, Tartu valda ja nende lähiümbrusse. Liik kasvab meil peamiselt parasniisketel või soostunud niitudel, kus teda ohustab eeskätt kasvukohtade seisundi halvenemine kulustumise, võsastumise ning metsastumise tagajärjel.

Ka võõrliikide üha laienev levik tõrjub koeratubakat tema kasvukohtadelt. Piiratud levila ja kasvukohtade kvaliteedi halvenemise tõttu on pehme koeratubakas arvatud punases nimestikus väljasuremisohus liikide hulka.

Kaitse tegevuskava näeb ette tegevused taimeliigi senisest soodsama seisundi saavutamiseks, kasvukohtade kvaliteedi säilitamiseks ja parandamiseks. Keskkonnaameti peadirektori asetäitja eluslooduse valdkonnas Leelo Kuke sõnul on esmatähtis peatada pehme koeratubaka kasvukohtade kvaliteedi langus.

"Selleks peab liigile sobivaid poollooduslikke niidukooslusi Tartus ja selle lähiümbruses võimalikult suurel pindalal taastama ning järjepidevalt hooldama ̶ niitma või karjatama. Tähtis on ka võõrliikide tõrje liigi kasvukohtades ning hooldustööde tulemusseire,“ selgitas Leelo Kukk.

Veel 2000ndate alguses oli pehmel koeratubakal Eestis teada üksainuke mõne isendiga leiukoht. Alates 2009. aastast on Keskkonnaameti poolt tellitud süstemaatiliste inventuuride käigus Tartu ümbruses kaardistatud mitmeid liigi uusi leiukohti. Selle aasta sügisel moodustati pehme koeratubaka esinduslikumate kasvukohtade kaitseks Tartumaal 15 väikest kaitstavat ala ̶ püsielupaika.

  • Pehme koeratubaka kaitse tegevuskava koostas botaanik Peedu Saar Pärandkoosluste Kaitse Ühingust.
  • Kinnitatud tegevuskavaga on võimalik tutvuda Keskkonnaameti kodulehel.
Märksõnad
Tagasi üles