Nõudluse suurenemise põhjusena nimetavad hakkmaterjaliga tegelejad Euroopa Liidus 10. juulist jõustunud puidu sisseveokeeldu Venemaalt, aga peamisena siiski elektri- ja soojusenergia tootmiseks vajalike hakmete nappust.
Ühinenud Metsaomanike konsulent Kadri-Aija Viik möönab, et energia- ja hakkpuit on kuum teema. Nõudluse suurenemise põhjusi on mitu: Ukraina sõda, sanktsioonid Venemaale ja Valgevenele, kõrgenenud gaasi- ja elektrihind, soov kasutada rohkem küttepuitu, aga ka metsaomanikele seatud piirangud, näiteks täiendav linnurahu, piiranguvööndis kehtestatud raiekeeld, kaitsealade suurendamine.
„Suuresti on vähenenud aeg, kus metsaomanik üldse saab metsas midagi teha. Kui lisada veel pehmed talved ja teede lagunemine, siis reaalselt jääb puidu metsast väljatoomiseks vaid kolmandik aastat,” nentis Viik. Need tegurid ongi toorainesurve tekitanud.
Tootja pöördub otse omaniku poole
Viigi jutu järgi ei olnud suured energiatootjad/katlamajad varem huvitatud metsaomanike ja nende organisatsioonidega otselepingute sõlmimisest, selle asemel kasutati vahendajaid.