E, 6.02.2023

Ilmaprognoos annab seenelisele lõpuks lootust

Kadri Suurmägi
, toimetaja
Ilmaprognoos annab seenelisele lõpuks lootust
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Seni võis pärast seenelkäiku saata sõpradele humoorika foto suurest seenesaagist ja poseerida koos üheainsa ­kuke­seenega. Nüüd annab ilmaprognoos lootust, et metsast saab nii suve- kui ka sügisseeni. 
Seni võis pärast seenelkäiku saata sõpradele humoorika foto suurest seenesaagist ja poseerida koos üheainsa ­kuke­seenega. Nüüd annab ilmaprognoos lootust, et metsast saab nii suve- kui ka sügisseeni. Foto: Peeter Langovits

Kuiva ja kuuma suve tõttu on seeni metsades olnud väga vähe – ka teadlastel on keeruline olnud teadustöö jaoks huvipakkuvaid seeni leida. Lähipäevade vihmasajud ja soojem öine temperatuur annavad siiski lootust, et uue nädala alguses on põhjust seenekorviga metsa minna. Erandlik on sel aastal aga asjaolu, et nii suve- kui ka sügisseened valmivad nüüd ühel ajal.

„Seenesuvi ja esimene pool septembrit on olnud tõesti üsna vilets kõigi seente viljumise koha pealt, seda nii söögi­seentel kui ka mürgistel ja mittesöödavatel seentel,” sõnas mükoloog Leho Tedersoo. Ka teadlastel on olnud sel suvel keeruline leida teaduse jaoks huvitavaid liike.

Seenenappuse peamine põhjus on suvine pikk kuivaperiood ja kõrge õhutemperatuur, mistõttu näiteks kukeseeni on väga vähe olnud. „Kuumad üle 30kraadised päevad ei soosinud seeneniidistiku viljakehade arengut,” põhjendas ta.

Kui septembri alguses tulid seenesõprade poolt kaua oodatud vihmasajud, läks samal ajal öösel väga järsku külmaks. „Seente viljumiseks on lisaks niiskusele vaja ka seda, et öösiti oleks piisavalt kõrge temperatuur,” sõnas Tedersoo. Septembri alguses langes see aga üsna madalale, kohati on olnud ka öökülma.

Märksõnad
Tagasi üles